۲۱ اسفند؛ برپایی همایش بزرگداشت «پروین اعتصامی»

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ همایش بزرگداشت پروین اعتصامی از سوی انجمن ادبیات داستانی کتابخانه ملی و با همکاری کتابخانه مجلس برگزار می‌شود. همایش بزرگداشت شاعر معاصر ایران، پروین اعتصامی از سوی انجمن ادبیات داستانی کتابخانه ملی و با همکاری کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در فرهنگسرای اندیشه برگزار خواهد […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۲

parvin-etesami

همایش بزرگداشت پروین اعتصامی از سوی انجمن ادبیات داستانی کتابخانه ملی و با همکاری کتابخانه مجلس برگزار می‌شود.

همایش بزرگداشت شاعر معاصر ایران، پروین اعتصامی از سوی انجمن ادبیات داستانی کتابخانه ملی و با همکاری کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در فرهنگسرای اندیشه برگزار خواهد شد.

این همایش بزرگداشت در تاریخ چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه سال جاری از ساعت ۱۴ الی ۱۸ با حضور اساتید دانشگاه‌ها، محققان و پژوهشگران در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

پروین اعتصامی (زاده ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ برابر با ۱۷ مارس ۱۹۰۷ در تبریز) فرزند یوسف اعتصامی (اعتصام‌الملک آشتیانی) می‌باشد.

دیوان پروین، شامل ۲۳۸قطعه شعر می‌باشد، که از آن میان ۶۵ قطعه به صورت مناظره است. اشعار پروین اعتصامی بیشتر در قالب قطعات ادبی است که مضامین اجتماعی را با دیدهٔ انتقادی به تصویر کشیده‌است.

در میان اشعار پروین، تعداد زیادی شعر به صورت مناظره میان اشیاء، حیوانات و گیاهان وجود دارد.درون مایه اشعار او بیشتر غنیمت داشتن وقت و فرصت‌ها، نصیحت‌های اخلاقی، انتقاد از ظلم و ستم به مظلومان و ضعیفان و ناپایداری دنیاست. در شعر پروین استفاده هایی از سبک شعرای بزرگ پیشین نیز شده است.