یادنامه دکتر منوچهر مرتضوی تدوین شد

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۰ یادنامه حافظ شناس بزرگ و چهره برجسته فرهنگ و ادب ایران، دکتر منوچهر مرتضوی، به کوشش محمدطاهری خسروشاهی در تبریز تدوین شد. استاد منوچهر مرتضوی از مفاخر ادبی کشور و از افتخارات خطه آذربایجان به ویژه در عرصه شناخت فرهنگ ایران و اسلام و زبان و ادبیات […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۰

manuchehrmortazaviیادنامه حافظ شناس بزرگ و چهره برجسته فرهنگ و ادب ایران، دکتر منوچهر مرتضوی، به کوشش محمدطاهری خسروشاهی در تبریز تدوین شد.

استاد منوچهر مرتضوی از مفاخر ادبی کشور و از افتخارات خطه آذربایجان به ویژه در عرصه شناخت فرهنگ ایران و اسلام و زبان و ادبیات فارسی به شمار می رود که اثر ماندگار «مکتب حافظ»را از خود به یادگار گذاشته است .
این یادنامه درپی درگذشت استاد مرتضوی در تیرماه ۱۳۸۹، به پیشنهاد دکتر سید محمد تقی علوی، رییس دانشگاه تبریز تدوین یافت .

این یادنامه از یک مقدمه و پنج بخش تشکیل شده، مقدمه در برگیرنده یادداشتی از دکتر علوی رئیس دانشگاه تبریز و یادداشتی از محمدطاهر خسروشاهی شامل: روزشمار زندگی و فهرست تألیفات و آثار استاد است. بخش نخست با عنوان «اخوانیات» شامل خاطراتی از دوستان وی از جمله استادان جلیل تجلیل، بهاءالدین خرمشاهی،اصغردادبه، توفیق سبحانی، امین پاشا اجلالی است . بخش دوم: شامل هفت قطعه شعراست که شاعران معاصر کشور در تعظیم و بزرگداشت و مرثیه درگذشت دکتر مرتضوی سروده‌اند: نظیر  مفتون امینی، جمشید علیزاده و… بخش سوم چنانچه شیوه مرسوم یادنامه‌هاست دربرگیرنده مقالاتی در یکی از موضوعات وسیع ادبی است وتوسط چهره‌های برجسته فرهنگ و ادب معاصر همانند دکتر مهدی محقق، دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر ژاله آموزگار، دکتر محمدرضا نصیری،دکتر محمدعلی موحد، دکتر محمود امید سالار نگاشته شده است.
بخش چهارم، متن سخنرانی مرحوم بدیع‌الزمان فروزان‌فر تحت عنوان وظیفه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریزاست که در سال ۱۳۲۷ انجام شده و بخش پایانی در برگیرنده اسناد مهمی از پرونده‌ پرسنلی استاد مرتضوی است. این اسناد که برای اولین بار منتشر می‌شوند از حیث تاریخی و ادبی حائز اهمیت فراوانی هستند. در همین بخش تصاویر منتشر نشده ای‌ از استاد هم وجود دارد.

یادنامه دکتر مرتضوی بیش از ۷۰ مقاله را دربر دارد و بزودی از سوی انتشارات ستوده تبریز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد.

آخرین ویرایش: ۹۰/۱۲/۱۶