گفتگوی دکتر حسن بلخاری با آنا

یکشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ حسن بلخاری در گفتگو با خبرنگار حوزه هنرهای تجسمی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، با اشاره به افزایش قابل‌ توجه حضور مردم در اماکن تاریخی و بناهای دیدنی در تعطیلات نوروز اظهار کرد: لازمه بهره‌گیری و التذاذ هنری و معنایی از معماری و هنر موجود در این اماکن این است […]

یکشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

حسن بلخاری در گفتگو با خبرنگار حوزه هنرهای تجسمی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، با اشاره به افزایش قابل‌ توجه حضور مردم در اماکن تاریخی و بناهای دیدنی در تعطیلات نوروز اظهار کرد: لازمه بهره‌گیری و التذاذ هنری و معنایی از معماری و هنر موجود در این اماکن این است که بازدیدکنندگان تا اندازه‌ای با مبانی معماری و هنر ایرانی آشنا باشند.

استاد مبانی نظری هنر گفت: درباره تولید چنین برنامه‌هایی، دوستان از تلویزیون با من تماس گرفتند. پیشنهاد من این بود که در یک برنامه شبیه به برنامه معرفت که با حضور استاد ابراهیم دینانی در شبکه چهار سیما تولید و پخش می‌شود، به بررسی زیبایی‌شناسی و ظرایف آثار هنری بپردازیم.

وی عنوان کرد: در این برنامه هفتگی، برای عموم مردم به زبان ساده بازگو کنیم که مثلاً وقتی در قلمرو فضاهای هنری و معماری ایرانی قرار می‌گیرند به چه عناصری بیشتر توجه کنند؛ متأسفانه در رسانه‌ها و محافل علمی ما تقویت روحیه زیبانگری و زیبایی‌شناسی وجود ندارد. من با این که مدت‌هاست تلویزیون نرفته‌ام، از این موضوع استقبال می‌کنم و به نوبه خود حاضرم این کار را انجام دهم. تقویت روحیه زیباشناسی، لذت حاصل از از دیدنی‌های معماری را افزایش می‌دهد.

مدیرگروه مطالعات عالی هنر در دانشگاه تهران با بیان این که در این مسئله خلاء جدی و نیاز می‌بینم، گفت: حقیقتاً باید روحیه زیباشناسی را در مردم ترویج و تقویت کرد. باید به آن‌ها نشان داد که چگونه می‌توان با تقویت بنیه زیبایی‌نگری کاری کرد تا از آنچه در سفرهای نوروزی می‌بینند، هم حظ روحی و هم بهره معنایی ببرند. ارائه اطلاعات معتبر به زبان ساده به مسافران نوروزی در چنین برنامه‌هایی باعث می‌شود تا آنها بدانند پشتوانه تاریخی و منطقی سازه‌های مختلف در معماری ایرانی و اسلامی چیست. در این صورت خواهد دانست زمانی که وارد این معماری‌ها و فضاهای هنری می‌شوند بهتر است به چه چیزهایی توجه کنند.