کلیات اشعار «خواجوی کرمانی» بازنشر شد

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۲ به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کتاب ارزشمند «کلیات اشعار مولانا الاعظم خواجو الکرمانی» به شیوه چاپ نفیس عکسی، با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، کتابخانه و موزه ملی ملک تهران، انجمن آثار و […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۲

koliate ashare khajoie kermani

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کتاب ارزشمند «کلیات اشعار مولانا الاعظم خواجو الکرمانی» به شیوه چاپ نفیس عکسی، با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، کتابخانه و موزه ملی ملک تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در یک‌هزار نسخه بازنشر شد.


بر اساس این گزارش، اثر منتشر شده، نسخه‌ای از کلیات خواجوی کرمانی است که به شماره ثبت ۵۹۸۰ در کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می‌شود. این نسخه از سوی محمد ابن عمران کرمانی در سال ۷۵۰ هجری کتابت شده است.

کاتب در شمسه صفحه عنوان، نسخه را این‌گونه معرفی می‌کند: «هوالله کلیات اشعار مولانا الاعظم خواجوالکرمانی ادام الله فضله» که نشانگر کتابت نسخه در زمان حیات مولف یعنی خواجوی کرمانی است. کاتب نسخه، کتاب را بر اساس تاریخ یادشده در انجامه، در ۱۹ صفر سال ۷۵۰ هجری قمری کتابت کرده است.

متن نسخه اصلی در ۲۵ سطر نوشته شده به ترتیبی که صفحه‌آرایی غزلیات و قصاید در دو ستون و مثنوی‌ها در چهار ستون تنظیم شده است. خط نسخه در فهرست نسخه‌های خطی فارسی نستعلیق معرفی می‌شود و این خط به فهرست‌واره دست‌نوشت‌های ایران نیز راه پیدا کرده است. خط نسخه تعلیق تحریری است که در سده‌های هفتم و هشتم هجری در کتابت آثار ادبی کاربرد داشته است.

صفحه‌آرایی کتاب به صورت دو ستونی برای غزل و قصیده و چهارستونی برای مثنوی‌ها طراحی شده است.

کمال‌الدین ابوالعطاء محمود بن علی‌بن محمود، مشهور به خواجوی کرمانی، زاده سال ۶۸۹ هجری در کرمان که در سال ۷۵۲ هجری در شیراز درگذشت، یکی از شاعران بزرگ نیمه نخست سده هشتم هجری است. خواجوی کرمانی در قالب‌های غزل، قصیده، مسمط، ترکیب‌بند، ترجیع‌بند، رباعی، قطعه و مستزاد، شعر سروده و آثاری نیز به نثر پدید آورده است. این شاعر بزرگ ایران در شهر شیراز به خاک سپرده شده است.