کتاب «حدیث خداوندگی و بندگی»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ کتاب «حدیث خداوندگی و بندگی» تازه‌ترین اثر محمد دهقانی است که به تازگی از سوی نشر نی منتشر شده است. محمد دهقانی گفت: این کتاب تحلیل تاریخ بیهقی است. کتاب حدود ۵۰۰ صفحه است و از دو بخش اصلی و در اصل از سه بخش تشکیل شده. بخش […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

hadis-bandegi-khodavandegi

کتاب «حدیث خداوندگی و بندگی» تازه‌ترین اثر محمد دهقانی است که به تازگی از سوی نشر نی منتشر شده است.

محمد دهقانی گفت: این کتاب تحلیل تاریخ بیهقی است. کتاب حدود ۵۰۰ صفحه است و از دو بخش اصلی و در اصل از سه بخش تشکیل شده. بخش اول این کتاب مقدمه‌ای مفصل است که به جوانب و زوایای مختلف تاریخ بیهقی می‌پردازد.
وی افزود: مقدمه کتاب حدود ۱۵۰ صفحه است و بخش دوم منتخبی از داستان‌های بیهقی همراه با شرح آن‌هاست که در حاشیه صفحات آمده و نقش‌های زیاد نیز متن را برای خواننده ملموس می‌کند. حتی معادل خورشیدی تاریخ‌ها آمده تا خواننده ما فکر نکند که تاریخ‌ها تاریخی فرا زمانی‌اند.
این پژوهشگر ادامه داد: وقایع در این کتاب مرتب شده‌اند و آن پراکندگی که در تاریخ بیهقی می‌بینیم در این کتاب نیست و پی در پی آمده‌اند. قسمت‌های فرا تاریخی نیز در بخش سوم آمده و از زمان هخامنشیان تا زمان سامانیان را در برمی‌گیرند. این کتاب یک هفته پیش منتشر شده است.
دهقانی توضیح داد: در حال حاضر نیز در حوزه تاریخ و ادبیات فارسی کار می‌کنم و در حال حاضر دو سه ترجمه هم زیر چاپ دارم. ترجمه‌هایم در حوزه تاریخ و علم و دین است.
دکتر محمد دهقانی، عضو سابق هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران است. او علاوه بر چاپ مقالات در نشریات معتبر ادبی و راهنمایی و مشاوره پایان نامه‌های تحصیلی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، صاحب تالیفات قابل توجهی است که از آن جمله می توان به «وسوسه عاشقی»، «پیشگامان نقد ادبی در ایران» و ترجمه‌هایی همچون «سیر آفاق»، «گدا» نجیب محفوظ، «روشنفکران ایران در قرن بیستم»، «اسطوره»، «چین و ژاپن» و «به سوی آزادی» از کازانتزاکیس اشاره کرد. دهقانی به دلیل ترجمه آثار نیکوس کازانتزاکیس دیپلم افتخار انجمن ادبی پارناسوس یونان را هم دریافت کرده است. وی همچنین به عنوان استاد مدعو در دانشگاه پکن مشغول تدریس بوده است.