کتاب‌شناسی ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان منتشر می شود

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۱ تدوین «فرهنگ خاورشناسان» در هشت جلد و یک جلد نیز نمایه موضوعی و الفبایی آن به پایان رسید. سعید فیروزآبادی که از چهار سال پیش تاکنون سرپرستی تدوین این فرهنگ را بر عهده داشته و در همه‌ی این سال‌ها در ترجمه و تألیف آن همکاری داشته است، گفت، […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۱

تدوین «فرهنگ خاورشناسان» در هشت جلد و یک جلد نیز نمایه موضوعی و الفبایی آن به پایان رسید.

سعید فیروزآبادی که از چهار سال پیش تاکنون سرپرستی تدوین این فرهنگ را بر عهده داشته و در همه‌ی این سال‌ها در ترجمه و تألیف آن همکاری داشته است، گفت، کار نگارش کتاب «فرهنگ خاورشناسان؛ کتاب‌شناسی ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان» در هشت جلد به پایان رسیده و یک جلد هم نمایه‌ی این اثر خواهد بود که بر اساس موضوع‌ها و مسائل مختلف‌، نمایه‌سازی شده است.

پیش‌تر، چهار جلد از این فرهنگ که در مجموع، ۲۰۰۰ خاورشناس را دربر می‌گیرد، از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده است.

به گفته‌‌ی سعید فیروزآبادی، ترجمه و تألیف این فرهنگ بیش از دو دهه طول کشیده و در این مدت بسیاری از استادان و همکاران بازنشسته شده و تعدادی هم از دنیا رفته‌اند. در آغاز مدیریت و سرپرستی این فرهنگ را پرویز مشکین‌نژاد بر عهده داشته است.

پروانه نیک‌طبع، مینو فطوره‌چی و ابوالقاسم رادفر از دیگر سرپرست‌های این مجموعه بودند. همچنین پژوهشگرانی مانند عنایت‌الله رضا، سیدجلیل شاهری لنگرودی، صدیقه شرکت‌مقدم، معصومه احسانی و حمیده موسوی‌نژاد در تدوین این فرهنگ همکاری داشته‌اند.

این طرح سال ۱۳۶۱ خورشیدی تصویب شده است. همچنین هدف از تدوین آن، تهیه‌ی منبعی معتبر و جامع از زندگی‌نامه و کتاب‌شناسی ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان غیرایرانی عنوان شده است.

آخرین ویرایش: ۹۱/۴/۱۰