کتابخانه ملک؛ میزبان یک‌صد مهر تاریخی رجال، سلاطین، مشاهیر و…

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ نمایشگاه «نقش نام» دربرگیرنده نقش ۱۰۰ مهر تاریخی برگرفته از نسخه‌های خطی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بازگشایی می‌شود. موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از همه دوستداران و علاقه‌مندان فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی دعوت می‌کند […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

ketabkhane-malek

نمایشگاه «نقش نام» دربرگیرنده نقش ۱۰۰ مهر تاریخی برگرفته از نسخه‌های خطی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بازگشایی می‌شود.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از همه دوستداران و علاقه‌مندان فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی دعوت می‌کند برای تماشای نقش یک‌صد مهر تاریخی رجال، سلاطین، مشاهیر، بانوان خوش‌نویس، ادیبان، کاتبان و خوش‌نویسان مشهور که روی نسخه‌های خطی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک حک شده‌اند، از نمایشگاه «نقش نام» بازدید کنند.
نمایشگاه «نقش نام» دربرگیرنده نقش ۱۰۰ مهر تاریخی برگرفته از نسخه‌های خطی مربوط به رجال، سلاطین، مشاهیر، بانوان، ادیبان، کاتبان است که از روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ خورشیدی گشایش یافته است و دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی تا یک ماه می‌توانند به تماشای هنر و ظرافت ایرانیان در مهرسازی بنشینند.
مهرهای تاریخی به نمایش‌درآمده در این نمایشگاه، در دسته‌بندی موقعیت اجتماعی صاحب آن به همراه پیشینه، کاربرد و تنوع مضمون‌های مهرها در قالبی تماشایی و متنوع عرضه شده‌اند. «شرمین نادری» روایت‌نویسی نمایشگاه نقش نام را برعهده دارد.
دوستداران بازدید از نمایشگاه «نقش نام» می‌توانند هر روز هفته به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی، از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۶ و ۳۰ دقیقه (پنجشنبه‌ها تا ۱۵ و ۳۰ دقیقه) به تماشای نقش یک‌صد مهر تاریخی رجال، سلاطین، مشاهیر، بانوان خوش‌نویس، ادیبان، کاتبان و خوش‌نویسان مشهور که روی نسخه‌های خطی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک حک شده‌اند، بنشینند.
سه هزار سال در هزارتوی تاریخ از دریچه نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران
نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، از روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت  به مدت یک هفته، به رایگان از دوستداران آثار تاریخی و موزه‌ای میزبانی می‌کند.
مهدی یساولی، مسوول روابط عمومی این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی با بیان این خبر گفت: روز جهانی موزه که در ایران سرآغاز هفته میراث فرهنگی به شمار می‌آید، فرصتی مناسب و درخور برای بازدید از موزه‌ها و مراکز فرهنگی و تاریخی است. از همین‌رو، میزبانی شایسته از دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی در چنین زمان‌هایی، از اهداف این مجموعه وقفی در زمینه میزبانی از علاقه‌مندان است.
موزه ملی ملک، در کنار کتابخانه نفیس نسخه‌های خطی و چاپی، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است. مجموعه سکه، حدود ۹ هزار سکه تاریخی از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون را دربرگرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آنجا مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است.
تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه‌های نفیس خطی را دربرمی‌گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان‌ها، قاب‌آیینه‌ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است. یکی از بخش‌های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد.
سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب، در آن عرضه می‌شود. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش‌های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه‌ای، به معرفی بیش‌تر واقف می‌پردازد. در این سالن، آثار، دست‌نوشته‌ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.
علاقه‌مندان و دوستداران عرصه فرهنگ می‌توانند از یکشنبه ۲۸ اردیبهشت به مدت یک هفته به مناسبت روز جهانی موزه ‌و هفته میراث فرهنگی به رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی به نشانی «میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» بازدید کنند. ساعت بازدید از این مجموعه، هر روز به جز جمعه‌ها از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۶ و ۳۰ دقیقه است.