پیشنهاد ایجاد مجمع خادمین نسخ خطی فارسی و اسلامی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خواستار تاسیس مجمع خادمین نسخ خطی فارسی و اسلامی شد. روز دوشنبه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان در این دیدار ضمن تاکید بر آمادگی کامل سازمان فرهنگ و ارتباطات […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

khademin-nosakh-khati

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خواستار تاسیس مجمع خادمین نسخ خطی فارسی و اسلامی شد.

روز دوشنبه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان در این دیدار ضمن تاکید بر آمادگی کامل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای همکاری با این مرکز، خواستار تاسیس مجمع خادمین نسخ خطی فارسی و اسلامی با هدف حفظ و احیای میراث گرانسنگ تمدن اسلامی ایرانی در کشورهای دیگر شد.

وی گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی می تواند از توانمندی رایزنی های فرهنگی جهت امضای تفاهم نامه های فرهنگی با مراکز کتابخانه ای دیگر کشورها نیز بهره مند شود و با اعزام کارشناسان و فهرست نویسان متبحر کشورمان به مراکز کتابخانه های دیگر کشورها، زمینه ثبت و چاپ آثار نسخ خطی اسلامی – ایرانی را فراهم کند.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به وجود دهها هزار نسخه ارزشمند خطی در حوزه زبان و ادبیات فارسی و تاریخ معاصر (اسناد تاریخی نهضت جنگل ، دوره قاجار و … ) در مراکز کتابخانه ای کشورهای آسیای میانه، بر آمادگی این سازمان برای ساماندهی جمع آوری نسخ خطی و آثار ارزشمند حوزه تمدنی اسلامی – ایرانی در این حوزه تاکید کرد.
ترکمان با برشمردن ویژگی های کتابخانه ملی، حضور مهمانان خارجی کشورمان در این کتابخانه و توصیف آنها از منابع موجود را مایع افتخار برشمرد و تصریح کرد که در هر زمینه ای آماده همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستیم.
در ادامه صالحی امیری نیز ضمن تقدیر از همکاری رایزنی های فرهنگی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی اظهار داشت: در برنامه ریزی استراتژیک سازمان اسناد و کتابخانه ملی، چند سازمان هستند که نقش مهمی در زمینه روابط بین المللی ما و گردآوری منابع ایفا می کنند که یکی از مهمترین آنها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.
وی ابراز امیدواری کرد با حضور ابراهیمی ترکمان که در دوره فعالیت به عنوان رایزن فرهنگی ایران در روسیه، آثار ارزشمندی در حوزه نسخ خطی و دیگر حوزه های فرهنگی و تمدنی را پدید آورده اند، شاهد رشد و گسترش این همکاریها و تعاملات بیش از گذشته باشیم.
صالحی امیری افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان بازوی پرتوان فرهنگی نظام در حوزه بین‌الملل ، محمل بسیار مناسبی برای معرفی عظمت و غنای فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی در جهان باشد.

وی ابراز امیدواری کردکه با تشکیل کارگروهی مشترک ، شاهد رشد هر چه بیشتر همکاری های میان دو سازمان باشیم.
فراهم آوردن فهرستی از نسخه های خطی فارسی در خارج از کشور توسط رایزنان فرهنگی، برگزاری نمایشگاههای مشترک در معرفی آثار و نسخ خطی موجود در گنجینه ها و مخازن کتابخانه ملی ، فعالیت مشترک در حوزه توریسم فرهنگی و نیز همکاری با مراکز کتابخانه ای دیگر کشورها در حوزه های پژوهشی از دیگر محورهای مطرح شده در این دیدار بود.