پیام دکتر جنتی به همایش ملی شیخ محمود شبستری

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به همایش ملی شیخ محمود شبستری گفت: شیخ یکی از این نادره گویان و طایران خوش الحان ادبیات و عرفان است که با گذشت سده‌ها از غروب حیاتش، هنوز زلال فکر پرفروغ او، تشنگان علم و معرفت را سیراب می‌کند. در […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

hamayesh-shabestari-payam-janatiوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به همایش ملی شیخ محمود شبستری گفت: شیخ یکی از این نادره گویان و طایران خوش الحان ادبیات و عرفان است که با گذشت سده‌ها از غروب حیاتش، هنوز زلال فکر پرفروغ او، تشنگان علم و معرفت را سیراب می‌کند.

در پیام علی جنتی که علی اکبر صفی‌پور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی روز چهارشنبه آن را در این همایش ملی قرائت کرد، آمده است: ایران به عنوان قبله دل عرفان و کعبه آمال اولیا و مقربان است و زبان پارسی شکرینش، شاخ نبات دیوان سخنوران و آذربایجان به سان جان این کالبد و در این میان ترکان پارسی گویش، آبروی سخن‌دان و عالمانش لنگر علوم هستند.
وقتی فضیلت‌های اعجاب‌آور این سرزمین، با مضمون این عبارت دمساز شود که «شرف المکان بالمکین» آذربایجان ارجی مضاعف می‌یابد زیرا به عیان می‌بینی فرزندان فرهیخته این خاک گوهر خیز را شانی است که عنقای خیال را بال رسیدن به قبله اعتبار و دانش ایشان نیست.
سعدالدین محمودبن عبدالکریم معروف به شیخ محمود شبستری یکی از این نادره گویان و طایران خوش الحان ادبیات و عرفان است که با گذشت سده‌ها از غروب حیاتش، هنوز زلال فکر پرفروغ او، تشنگان علم و معرفت را سیراب می‌کند؛ قطبی که صاحبدلان به گرد اندیشه‌های تابناکش در گردش‌اند و مستعدان از برکات نفس‌هایش خوش.
در این میان خطه عارف پرور شبستر در درازنای تاریخ خود مردان نامداری را در دامان خویش پرورده که شیخ محمود شبستری یکی از پرآوازه‌ترین آنان است.
شیخ شبستری که در جوانی به مسند شیخوخیت و ارشاد دست یافته بود هرچند بر اساس قراین عمر کوتاهی داشت لکن در همین اندک سالی نیز که از موهبت حیات بهره یافته بود، چنان زیست و چنان نمود که هنوز پس از قرن‌ها همچنان نامش ورد زبان‌هاست.
آنچه بیش از هر چیز ابعاد بلند آوازگی این شیخ جوان شبستر را رقم زده است، منظومه گلشن راز اوست. اگرچه آثار دیگری نیز بدو منسوب و مسجل است اما در میان میراث بازمانده از او گلشن راز جایگاهی به مراتب رفیع تر و بلند مرتبه تر یافته است چنانچه از همان ایام سرایش، نسخه های آن در پهنه گسترده ای از قلمرو فرهنگی ایران آن روزگار نشر یافته و در گذر زمان دانشوران بسیاری با ژرف کاوی در ادبیات آن، شروح گونه گونی بر آن نوشته اند.
اینک که زحمات همکاران سختکوش اینجانب در آذربایجان و بانیان محترم این همایش ملی برای بزرگداشت شیخ محمود شبستری ثمر داده و این گردهمایی ارجمند در شرف دیدن آفتاب است؛ به واسطه احساس عمیق علاقه مندی به این خطه معرفت پرور و نیز بر مبنای مسئولیتی قراردادی تحریر پیامی بر این همایش مبارک نیز سهم ما افتاده است و الا به خوبی واقفیم که عرصه سیمرغ جولانگاه خطیری است و نوشتن درباره چنین متفکری بشکوه، تا چه میزان کاری صعب و دشوار.
لذا ورود به حوزه تخصصی بررسی آرا و آثار آن اندیشمندان بزرگ را نه در وسع خود میسور می بینم و نه دراین مقال کوتاه مقدور که استادان محترم و سخنرانان ارجمند همایش، این وظیفه خطیر را بر عهده خواهند داشت.
لازم می دانم به سهم خود از همه برگزار کنندگان و شرکت کنندگان این همایش ارجمند صمیمانه تشکر و سپاسگزاری کرده و از خداوند متعال مزید توفیق همگان را خواستارم.
به گزارش ایرنا، سعدالدّین محمودبن امین‌الدّین عبدالکریم‌بن یحیی شبستری معروف به شیخ محمود شبستری یکی از عارفان و شاعران سدهٔ هشتم هجری‌ است. با توجه به مطالب مندرج در کتاب روضات الجنان جلد ۲، وی معاصر شیخ بابا ابی شبستری (متوفی به سال ۷۴۰) بوده و در همان سال فوت کرد، لذا سن شیخ محود شبستری در زمان فوت باید ۵۲ یا ۵۳ سال بوده باشد.
همایش ملی بزرگداشت این شیخ عرفان روز چهارشنبه در زادگاهش شبستر در آذربایجان شرقی با هدف گرامیداشت هفتصدمین سالگرد ثبت تالیف گلشن راز از سوی یونسکو برگزار شده است.