هوشنگ مرادی کرمانی فینالیست جایزه هانس کریستین اندرسن شد

تاریخ ایجاد : جمعه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۳ نام هوشنگ مرادی کرمانی در فهرست شش نویسنده برتر جهان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قرار گرفت. هیات داوران جایزه جهانی هانس کریستین اندرسون، نام شش نویسنده و تصویرگر برتر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان را برای دریافت جایزه اندرسون در سال ۲۰۱۴ اعلام کردند. نام […]

تاریخ ایجاد :

جمعه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۳

hoshang moradi

نام هوشنگ مرادی کرمانی در فهرست شش نویسنده برتر جهان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قرار گرفت.

هیات داوران جایزه جهانی هانس کریستین اندرسون، نام شش نویسنده و تصویرگر برتر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان را برای دریافت جایزه اندرسون در سال ۲۰۱۴ اعلام کردند. نام شش نویسنده و تصویرگر از میان ۵۸ کاندیدا و ۳۳ بخش ملی IBBY 2014 اعلام شد.

برنده‌ نهایی این جایزه جهانی ۲۴ مارس در بلغارستان اعلام می‌شوند.

تد ون لی شات از هلند، هوشنگ مرادی کرمانی از ایران، میرجام پرسلر از آلمان، ناهوکو یوهاشی از ژاپن، رناته ولش از اتریش، و ژاکلین وودسن از امریکا، نویسندگانی هستند که اسامی آن‌ها به عنوان نامزدهای دریافت جایزه جهانی هانس کریستین اندرسون اعلام شده است.

در بخش تصویر نیز، سوزان برنر از آلمان، جان برنینگهام از انگلستان، اوا لیندسترم از سوئد، راجر ملو از برزیل، فرانسیس پلیس از فرانسه، و کوین تورستر از نروژ نامزدهای دریافت جایزه هستند.

جایزه هانس کریستین اندرسون یا نوبل کوچک معتبرترین جایزه ادبی و هنری در حوزه ادبیات کودک است که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان به منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب‌های کودکان هر دو سال یک بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر داده می‌شود.

هوشنگ مرادی کرمانی از طرف شورای کتاب کودک، به عنوان نامزد ایرانی دریافت جایزه هانس کریستین اندرسون در سال ۲۰۱۴ معرفی شده بود. نام او در شمار چهره‌های ماندگار ثبت شده است و در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ از سوی شورای کتاب کودک، نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن بوده است.

هوشنگ مرادی کرمانی، زاده ۱۶ شهریور ماه سال ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان، خالق آثاری چونکتاب‌های «قصه‌های مجید» و «مهمان مامان» است. شهرت این نویسنده معاصر ایرانی در کتاب‌هایی است که برای کودکان و نوجوانان نوشته‌است.