همایش سعدی و کنفوسیوس

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ در آستانه روز بزرگداشت سعدی (اول اردیبهشت) همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شود. ایران و چین، دو کشور باستانی قاره آسیا با سابقه‌ای طولانی و تاریخ و تمدنی غنی هستند و قدمت دوستی دیرینه و عمیق ایران و چین به بیش از دو هزار سال می‌رسد. مردم دو […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۵

hamayesh-saadi-konfesios

در آستانه روز بزرگداشت سعدی (اول اردیبهشت) همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شود.

ایران و چین، دو کشور باستانی قاره آسیا با سابقه‌ای طولانی و تاریخ و تمدنی غنی هستند و قدمت دوستی دیرینه و عمیق ایران و چین به بیش از دو هزار سال می‌رسد. مردم دو کشور همواره با یکدیگر تماس داشته و افراد زیادی از دو ملت با یکدیگر رفت و آمد می‌کردند و با فرهنگ و هنر کشور مقابل آشنا می‌شدند. مردم چین همواره برای سعدی شیرازی و آثارش ارزش فراوانی قائل بوده و هستند و به او احترام می‌گذارند. سعدی نیز به دفعات از چین به زبان تحسین‌آمیزی یاد کرده است. سعدی و کنفوسیوس دو شاعر متفکر از سرزمین ایران و چین هستند که آثارشان برای  مردم دو کشور آشناست و از اشعار و آثار این دو حکیم بزرگ برمی‌آید که در مشاهده و بررسی جامعه انسانی از یک پایه و اساس مشترک برخوردار بودند که همان محبت و انسان‌دوستی است.
در آستانه روز بزرگداشت سعدی، به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین، دانشگاه پکن و دانشگاه خه‌بی چین، همایش دو روزه سعدی و کنفوسیوس در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۹ و ۳۰ فروردین ساعت ۱۶ با حضور سعدی‌‌شناسان و کنفوسیوس‌شناسان ایران و چین در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.
سخنرانان و مقالاتی که در این همایش ارائه می‌شوند به این شرح است: فتح‌الله مجتبایی: «طبیعت و تربیت از دیدگاه کنفوسیوس و سعدی»، رضا داوری اردکانی: «شاعر پارسی و حکیم چینی»، ضیاء موحد: «کنفوسیوس و سعدی: دو پنجره اخلاقی – رفتاری به جهان»، چنگ من لی: «اهمیت عملی اندیشه‌های خیرخواهی سعدی و کنفوسیوس»،  بای گوی: «از ترجمه «گلستان» نگاه به پدیده توسعه میان فرهنگی چین و ایران»، شا زونگ پینگ: «مقایسه اندیشه‌های سعدی و کنفوسیوس»، ابوالقاسم اسماعیل‌پور:«بررسی تطبیقی مکالمات کنفوسیوس با گلستان سعدی»، مهدی محبتی: «طبیعت انسانی از دیدگاه کنفوسیوس و سعدی»، محمد دهقانی: «مواجهه سعدی و کنفوسیوس با دوگانه سیاست و اخلاق»، غلامرضا خاکی: «کنفوسیوس و سعدی، اندرزگویان اخلاقی» و کوروش کمالی سروستانی: «با سعدی از شیراز تا پکن».