نکوداشت یکی از بزرگترین فیلسوفان حافظ پژوه ایران

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ مراسم نکوداشت استاد اصغر دادبه چهره ماندگار فلسفه و کلام اسلامی و استاد مسلم ادبیات عرفانی بویژه حافظ شناسی برگزار می‌شود. دوشنبه ۱۸ اسفند در دو نوبت صبح و بعد ظهر به ترتیب سالن منتظر قائم دانشگاه یزد و سالن فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی میزبان […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۳

nekodasht-dadbehمراسم نکوداشت استاد اصغر دادبه چهره ماندگار فلسفه و کلام اسلامی و استاد مسلم ادبیات عرفانی بویژه حافظ شناسی برگزار می‌شود.

دوشنبه ۱۸ اسفند در دو نوبت صبح و بعد ظهر به ترتیب سالن منتظر قائم دانشگاه یزد و سالن فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی میزبان جمعی از فرهیختگان فرهنگی کشور بمنظور پاسداشت بیش از نیم قرن تلاش علمی و فرهنگی استاد دکتر اصغر دادبه یزدی چهره ماندگار فلسفه و کلام اسلامی و استاد مسلم ادبیات عرفانی بویژه حافظ شناسی خواهد بود.
دکتر دادبه استاد بازنشسته فلسفه و کلام در دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه ادبیات دایره المعارف بزرگ اسلامی از فلاسفه نامدار و حافظ پژوهان بزرگ سرزمین ماست که در سال ۱۳۲۵ در یزد تولد یافته و تحصیلالت مقدماتی اش را در زادگاهش گذراند و سپس در دانشگاه تهران در نزد استادان بنامی که در میان آنها شهید مرتضی مطهری بیش از همه می درخشد درس حکمت و فلسفه اسلامی خواند و قریب از نیم قرن  به تعلیم تربیت در حوزه  حکمت و ادب فارسی در دانشگاه‌های ممتازایران پرداخت، هزاران دانشجو تربیت کرد و صدها مقاله و سخنرانی علمی و ده‌ها کتاب ارزشمند از خود بجا گذاشت.
اکنون به پاس همه این تلاش‌ها جمعی از اهالی فرهنگ استان در همکاری دانشگاه یزد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدد پاسداشت مقام بزرگ علمی این چهره پرافتخار یزدی برآمدند و میهمانان بزرگ همچون دکتر مهدی محقق رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، دکتر اسلامی ندوشن نویسنده صاحب نام، دکتر فتح الله مجتبایی از دانشمندان شهیر ایرانی در عرصه ادبیات عرفانی، دکتربجنوردی رییس دایره المعارف بزرگ اسلامی، دکتر سیروس شمیسا و بهاءلدین خرمشاهی…. را به یزد دعوت کرده اند تا در شرح جایگاه علمی استاد دکتر دادبه سخن گویند.
این مراسم با پخش فیلمی مستند از زندگی و آثاردکتر دادبه که توسط شرکت پیشگامان کویر یزد تهیه شده همراه خواهد بود و از کتاب حافظ دکتر دادبه رونمایی گردیده و کتاب خرد ایرانی جشن نامه دکتر دادبه نیز همراه با ویژه نامه هایی در بزرگداشت ایشان در مراسم توزیع می گردد.
از برنامه های دیگر این مراسم شعر خوانی شعرای برجسته کشور پیش بینی شده است.
این مراسم روز دوشنبه ۱۸ اسفند ماه سال جاری ۹ صبح تا ۱۲ در دانشگاه یزد و ۱۷ عصر تا ۲۱ در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.