نشست مطبوعاتی بزرگداشت آیت الله جزایری در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۱ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنایت به برگزاری بزرگداشت محدث کبیر؛ آیت الله سید نعمت الله جزایری در تاریخ دهم و یازدهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در شوشتر و اهواز، نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه برگزار نمود. .دراین نشست که با حضور حضرت آیت الله جزایری؛ نماینده […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۱

neshastjazayeriانجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنایت به برگزاری بزرگداشت محدث کبیر؛ آیت الله سید نعمت الله جزایری در تاریخ دهم و یازدهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در شوشتر و اهواز، نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه برگزار نمود.

.دراین نشست که با حضور حضرت آیت الله جزایری؛ نماینده ولی فقیه، نماینده مجلس خبرگان رهبری استان خوزستان و امام جمعه اهواز، حجت‌الاسلام والمسلمین سپهر؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان، محمد فداکار، معاون اداری و مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی جمالی، معاون پژوهش و برنامه ریزی انجمن، حجت الاسلام والمسلمین زکریایی، مدیر روابط عمومی، امور مجامع و رسانه انجمن، کاوه منصوری، معاون پشتیبانی و توسعه منابع انجمن و جمعی از اصحاب رسانه روز یکشنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در تالار آینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزارگردیدآیت الله جزایری درمورد ابعاد شخصیتی محدث کبیر علامه سید نعمت الله جزایری مطالبی را عنوان نمودند.

آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در خوزستان اظهار کرد: رسالت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، احیای نام بزرگان و تجلیل از آنها است که اگر آثار آنها در سطح جامعه پخش شود تاثیر زیادی بر روی جامعه و جوانان می‌گذارد؛ چراکه اگر جوانان این سرمایه‌های معنوی را بشناسند، از غرب بی‌نیاز می‌شوند و به سمت علما گرایش پیدا می‌کنند.

آیت الله جزایری با عنایت به فرموده مقام معظم رهبری که وجود علما و اندیشمندان برجسته در خوزستان سبب شده که این شهر دین خود را به اسلام و تشیع ادا کرده است و خوزستان را مملو از علما و دانشمندانی چون مهزیار اهوازی، آیت الله جزایری، شیخ عبدالعلی هویزی، شیخ انصاری، دعبل خزایی، ابونواس اهوازی و شیخ جعفر شوشتری دانست و گفت: امروز تشیع واسلام از برکات خدمات فقهی و دینی فرزندان و علمای خوزستان بهره مند هستند.

نماینده ولی فقیه خوزستان با قدردانی از رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور گفت: انجمن آثار و مفاخر در حوزه برگزاری کنگره خدمات شایانی داشته است. کنگره شیخ جعفر شوشتری سال گذشته برگزار شده، امسال هم کنگره مرحوم آیت الله معزی با حضور شخصیت های حوزوی برگزار گردید.

امام جمعه اهواز با اشاره به زندگی آیت‌الله سیدنعمت‌الله جزایری گفت: وقتی ایشان وارد شوشتر شدند نافذالکلمه ای در مرکز شهر نبود. اما پس از فوت ایشان علمای برجسته و فقهایی پرورش یافت و مزرعه خشک و لم یزرع را آبادانی بخشید. ایشان فرزندی به نام نورالدین را نیز در دامان خویش پرورش دادند که به شیخ الاسلام معروف شد که از ویژگیهای خاصی برخوردار بود. پس از گذشت ۳۰۰ الی ۴۰۰ سال علم و اجتهاد هنوز در خانواده آیت الله جزایری به وفور یافت می شود و بیت ایشان هنوز بیت علم است و علمای بسیاری را پرورش داده است که در خوزستان، قم، نجف اشرف، لرستان و اصفهان درحال خدمت به دین ومردم هستند.

وی همچنین زندگی آیت الله جزایری را به دو دوره تقسیم کرد. یک دوره آن در اصفهان بوده که درس فقه، اصول و حدیث را فرا می‌گرفت و دوره بعدی آن در شیراز بود که بعد فلسفی را مدنظر داشت.

آیت الله موسوی جزایری همچنین گفت: پس از ۳۰ سال کسب علم و دانش به دعوت مردم خوزستان کارهای علمی را آغاز و به انجام برخی امور اجتماعی و سیاسی پرداخت و همواره به ولی فقیه معتقد بود.

نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به این‌که در مراسم بزرگداشت آیت‌الله جزایری کتاب‌هایی نیز ارائه می‌شود افزود: کتاب «نابغه فقه و حدیث» در این کنگره عرضه می‌شود و مقالاتی به صورت نسخه خطی که از استاد آیت‌الله جزایری باقی مانده، در قالب نمایشگاه عرضه می‌شود.

امام جمعه اهواز با توصیف شخصیت سیاسی آیت‌الله جزایری تصریح کرد: آیت الله جزایری در حمایت از علما و فقهای شیعه مقالاتی نوشته اند و خدماتی را ارائه کرده اند و توسط حکومت وقت پشتیبانی می شدند و به ایشان لقب مبسوط الید دادند. در حوزه و محدودیت اقلیمی خاص در خوزستان و لرستان و نواحی اطراف و بخش وسیعی از جنوب کلیه مناصب بر عهده آیت الله جزایری بود و ایشان به انجام امور قضاوت، حدود، قصاص، اقامه نماز جمعه، تعیین امام جمعه، رفع ابهامات و مسائل مردم و مسئولین دولتی بر دستگاه های دولتی و مرجع مردم نیز نظارت داشتند و فعالیت های بسیاری انجام می دادند و اساس مسئله ایشان اعتقاد به ولایت فقیه بود و معتقد بودند علما باید در سیاست دخیل باشند. ایشان می گفتند دین از سیاست جدا نیست، سیاست ما عین دیانت ماست.

وی درادامه افزود: شخصیت‌آیت‌الله جزایری یک شخصیت بین‌المللی بود، اما این کنگره فقط در داخل کشور برگزار می‌شود و در پایان مراسم از ۱۰مقاله برتر تقدیر به عمل خواهدآمد.

در این نشست مهدی جمالی، معاون پژوهش و برنامه ریزی انجمن با اشاره به تاریخچه مختصری از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، گفت: این پژوهشگاه در سال ۱۳۰۱، حدود ۹۰ سال پیش تاسیس شده است و جزو قدیمی‌ترین انجمن‌ها و نهادهای علمی در سطح کشور است. این انجمن قبل از انقلاب هم فعالیت داشته است، ولی از سال ۱۳۶۳ با تغییر نام و اساسنامه خود، فعالیت‌هایش را مجدداً ادامه داده است و حدود ۱۳۰ بزرگداشت ملی و ۸۵ بزرگداشت اسلامی در سطح این انجمن برگزار شده است و هدف از این نشست خبری این است که بتوانیم در شناخت افراد برجسته سهیم باشیم.

مهدی جمالی گفت: برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله سید نعمت الله جزایری یکی از آیین های بی نظیر بزرگداشت های انجمن خواهد بود. این برنامه به سبب مقام این استاد برجسته علمی و فرهنگی فراتر از سطح ملی خواهد بود .

وی به رونمایی از کتاب مجموعه مقالات در روز مراسم اشاره کرد و گفت : این اثر حاوی ۱۸ مقاله علمی و پژوهشی در حوزه فقه و اصول است و شامل مقالاتی در زمینه زندگی ، دیدگاه ها و افکار سیاسی آن مرحوم در بحث ولایت فقیه است ، این اثر ۵۰۰ صفحه است که در مراسم عرضه خواهد شد. همچنین کتاب دیگری با عنوان «نابغه فقه و حدیث» که تجدید چاپ شده در کنگره عرضه می شود.

وی افزود: مرحوم آیت الله جزایری بیش از ۸۰ عنوان کتاب و مقاله شبه کتاب دارند که این آثار به صورت نسخ خطی بوده و از کتابخانه های سراسر کشور جمع آوری و به صورت مجلد چاپ شده و در نمایشگاهی در این مراسم ارایه خواهد شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز به منطقه خوزستان به عنوان یکی از مراکز پرورش علمای اسلام و دین اشاره کرد و افزود : این منطقه چه در این زمینه و چه در بحث ولایتمداری و اهدا شهدای گرانقدر دوران جنگ تحمیلی دین خود را به اسلام ادا کرده است .

سید لطف الله سپهر، به برخی از فعالیت های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در استان خوزستان پرداخت و اظهار داشت : در شورای فرهنگ عمومی استان و بر اساس مصوبه دولت و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم به برگزاری این کنگره گرفته شد، فراخوان این مراسم به سراسر کشور ارسال شد و مقالات متعددی در زمینه های مختلف مرتبط با مرحوم جزایری به دبیرخانه واصل گردید.

وی ادامه داد: در نهایت و پس از بررسی هیات علمی ۱۴ مقاله برتر برای ارایه در کنگره مورد تایید قرار گرفت که این مقالات در دست چاپ هستند .

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خوزستان با بیان اینکه کنگره در روزهای دهم و یازدهم اسفند ماه برگزار می شود گفت : افتتاحیه این مراسم در دارالفقاهه شوشتر با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار خواهد شد، در روز دوم کنگره که در تالار صنعت نفت اهواز برگزار می شود سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور خواهد داشت .

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان همچنین با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این کنگره برای تجلیل از مفاخر فرهنگی کشور و احیا آثار آنها برای تاثیر گذاری بر نسل جوان گفت: اگر این نسل ذخایر علمی خود را بشناسند به یقین به بیگانگان روی نمی آورند و قدر سرمایه های خود را خواهند دانست ، در این صورت از شرق و غرب بی نیاز خواهند شد .

آیت الله سید محمد علی جزایری درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که آیا در این کنگره به ابعاد سیاسی شخصیت محدث کبیر پرداخته خواهد شد پاسخ دادند: در این کنگره به بعد سیاسی ایشان نیز پرداخته خواهد شد ، مقالاتی نیز در حوزه فقه سیاسی و دیدگاه وی در مورد ولایت فقیه به این کنگره ارسال شده است .

همچنین ایشان در پاسخ به خبرنگار دیگری که در مورد ایجاد دبیرخانه دایمی سوال نمودند اظهار داشتند: ما درپی آن هستیم تا دبیرخانه ای به صورت دایمی فعالیت نماید و مرکزیت آن در آینده ای نزدیک در حوزه علمیه قم و یکی از موسسات امام صادق (ع) آیت الله سبحانی، امام خمینی (ره)، آیت الله مصباح یزدی و قرآن و عترت آیت الله ری شهری خواهد بود. اکنون مشغول مطالعه بر روی مرکزیت دبیرخانه در یکی از این موسسات هستیم .

نماینده مجلس خبرگارن رهبری افزود : تا مشخص شدن محل دایمی ، دبیرخانه بر حسب توافق در محل انجمن آثا رو مفاخر فرهنگی دایر خواهد بود و تمامی فعالیت های پس از مراسم نیز در آنجا پیگیری خواهدشد.

وی در مورد برگزاری کنگره به صورت بین المللی اظهار داشت: شخصیت مرحوم جزایری بین المللی و برای بسیاری شناخته شده است اما در این مراسم میهمان خارجی نخواهیم داشت .

وی همچنین به زندگی مرحوم آیت الله جزایری ، فعالیتهای اجتماعی ، دینی و فرهنگی ، تالیفات و اساتید و شاگردانی که وی تربیت کرده است اشاره کرد و افزود :

قرار است شجره نامه مرحوم جزایری در ۲ جلد به چاپ برسد که دبیرخانه آنر ا پیگیری خواهد کرد.

محمد مهدی فداکار نیز بر حمایت مالی این وزارتخانه برای برگزاری مراسم و چاپ آثار تاکید کرد.

حجت الاسلام حسین زکریایی، مدیر روابط عمومی انجمن آثار ومفاخر فرهنگی ایران نیز ضمن تشریح برخی آیین های بزرگداشت برای مفاخر علمی و فرهنگی کشور از برپایی سه آیین بزرگداشت در سه ماهه ابتدایی سال ۹۲ خبر داد و گفت : قرار است برای سه شخصیت علمی و فرهنگی همچون آیت الله سیدمحمد خامنه ای ، آیت الله غیوری و مرحوم آیت الله آقا موسی زر آبادی آیین بزرگداشت برگزار شود.