نشست مدیران و کارکنان انجمن در روزهای پایانی سال ۱۳۹۴

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ا نجمن آثار و مفاخر فرهنگی در روز دوشنبه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۴ نشستی با حضور رئیس، مدیران و کارکنان برگزار کرد. در این نشست رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، ابتدا انتصاب آقای حسین شاکری را از سوی دکتر علی جنتی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

IMG 7349ا

نجمن آثار و مفاخر فرهنگی در روز دوشنبه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۴ نشستی با حضور رئیس، مدیران و کارکنان برگزار کرد.

در این نشست رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، ابتدا انتصاب آقای حسین شاکری را از سوی دکتر علی جنتی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمت قائم مقام انجمن تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که انجمن همچون گذشته با حضور ایشان در عرصه فعالیت فرهنگی خدمات خود را ارائه بدهد. او از خدمات شایان دکتر محمدرضا نصیری در این دوره قدردانی و سپاسگزاری کرد.
وی گفت: ما هر سال به مناسبت سال نو دور هم جمع می‌شویم، البته به مناسبت‌های دیگر نیز این جمع را داریم و این بهترین فرصتی است که ما می‌توانیم همدیگر را ببینیم.
جناب آقای شاکری مهمان عزیز ما هستند. روز پنجشنبه جلسه‌ای در خدمت آقای وزیر داشتیم و در پایان جلسه که به مناسبت هیأت امنای بنیاد ابن سینا بود، جناب آقای وزیر فرمودند: انجمن نیازمند به شخصی است که تمام وقت در آن جا حضور داشته باشد. ایشان آقای شاکری را که از کارمندان عالی رتبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است معرفی کردند. ایشان چهار دوره مدیر کل ارشاد اسلامی استان‌های مرکزی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمانشاه بودند و ریاست دفتر حقوقی وزارتخانه را داشتند و اکنون مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد می‌باشند. آقای شاکری فرد پخته و لایقی هستند و ما از همکاری با ایشان خوشحال خواهیم بود و در مسائل اداری و مالی نظارت دارند و حسنش این است که هر روز در این جا مستقر خواهند بود و این به معنای این نیست که ما از خدماتی که استاد دکتر نصیری به انجمن کردند، سپاسگزار نباشیم و امیدواریم که ایشان همکاریشان را با ما ادامه دهند. خصوصاً در مجله “نامه انجمن” و کتاب‌هایی که ایشان تصحیح و تألیف کردند.
در این نشست رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن تقدیر و تشکر از کارکنان جهت فعالیت‌های انجام شده در انجمن فرا رسیدن نوروز باستانی ۹۵ را به آنان تبریک و تهنیت عرض نمود.
دکتر محقق با توجه به سابقه جشن نوروز در میان ایرانیان گفت: در ایران سه جشن عمومی وجود داشته که مورد احترام مردم بوده است که شامل جشن نوروز، جشن سده و جشن مهرگان است. بعد از اسلام ایرانیان دو عید مهم قربان و فطر را قبول کردند.
ما دو اعتدال داریم یکی اعتدال ربیعی که همان آغاز نوروز است و سعدی می‌گوید:

بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار                     خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار

یعنی در آن زمان روز و شب از نظر زمانی با هم برابری می‌کنند و به این اعتدال ربیعی گفته می‌شود و در بهار پیش می‌آید.
اعتدال دیگر اعتدال خریفی است که در اول پاییز است و در آن زمان نیز زمان شب و روز برابر می‌شود. البته فضیلت نوروز بیش از فضیلت خریفی است زیرا نوروز زنده شدن طبیعت و آغاز شگفتن گل‌ها و گیاهان است.

نوروز به از مهرگان اگرچه                   هر دو دو زمانند اعتدالی

این تقویم را تقویم جلالی می‌گویند و در زمان سلجوقی توسط دانشمندانی که آشنا به گاه‌شماری هم بودند. به علت این که سال ۳۶۵ روز اضافه دارد و اضافه آن به اندازه یک چهارم است. لذا ماه را سی روز می‌گیریم و ۵ روزی به آن اضافه می‌شود که شش ماه اول ۳۱ روزه و پنج ماه بعد از آن ۳۰ و اسفند نیز گاهی ۳۰ و گاهی ۲۹ روز است. بعد از اسلام توجه به این مسائل ریاضی و نجوم تقویم نشد طوری شد که نوروز گردش داشت و بعد متوجه شدند که سال کبیسه را حساب نکرده و فراموش کردند. یک زمانی رسید که برای گرفتن مالیات زراعت ولی زراعت‌ها هنوز سبز بود. مثلاً از نظر ماه مالیاتی ماه مرداد بود ولی از نظر فصل، اردیبهشت بود، به همین جهت در زمان معتضد نوروز را به همان قراری که اردشیر قرار داده بود برگرداندند، یعنی به زمان اعتدال شب و روز و گاهی اتفاق می‌افتاد که نوروز با غدیر مصادف می‌شد.
رئیس انجمن در ادامه افزود: جشن سده در دهم بهمن‌ماه است. بعضی می‌گویند این جشن به جهت آن که ۵۰ روز و ۵۰ شب به عید مانده و در حقیقت طلایه نوروز است، گرفته می‌شده است.

بر لشکر زمستان نوروز نامدار                    کرده ست رای تاختن و قصد کارزار
و اینک بیامده ست به پنجاه روز پیش                جشن سده طلایه ٔ نوروز نامدار

وی در پایان با آرزوی سلامتی برای همه، خصوصاً همکاران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و خانواده‌ آنان سالی خوش و فرخنده را از درگاه ایزدی مسئلت کرد.
در ادامه دکتر سبحانی، معاون علمی پژوهشی انجمن، فرا رسیدن سال نو را تبریک گفت و ادامه داد: دکتر نصیری در بسیاری از کارهای انجمن از جمله نامه انجمن و زندگی‌نامه همکاری دارند و چند کتاب و طرح نیز در دست دارند. ایشان با انجمن خواهند بود و نامه انجمن بدون ایشان پیش نخواهد رفت. وی در کارها استقامت و ثبات رأی دارند و کارها را با تدبیر حل می‌کنند و من می‌دانم که همکاریشان را با ما به هیچ وجه قطع نخواهند کرد.
معاون علمی و پژوهشی انجمن گفت: انشاءالله سال جدید، سالی خواهد بود با قدوم جناب آقای شاکری و صفا و صمیمیت به قلب‌ها در سال ۹۵ ورود خواهد کرد. من تشریف فرمایی جناب شاکری را مبارک باد می‌گویم و امیدوارم با تدابیر ایشان کارها راحت‌تر و سهل‌تر پیش رود.
آقای حسین شاکری نیز فرار رسیدن سال جدید را تبریک گفت و افزود: امیدوارم سال ۹۵ برای همه مردم و به خصوص برای شما عزیزان و انجمن سال پر خیر و برکت و میمونی باشد. از جناب وزیر که به بنده اعتماد فرمودند و استاد بزرگوار جناب آقای دکتر محقق که با روی باز پذیرفتند، تشکر می‌کنم و این افتخار را به بنده دادند که هم به عنوان شاگرد کوچک و هم به عنوان یکی از نیروهای خدمتگزار انجمن در کنار ایشان باشم. امیدوارم که با همکاری همه شما عزیزان بتوانیم امورات جاری انجمن را کمافی‌السابق و بلکه بهتر به پیش ببریم. دوست داشتم که جناب دکتر نصیری هم اینجا تشریف داشتند و بنده هم از ایشان برای زحمات گذشته‌شان تشکر می‌کردم و امیدوارم توفیق حضورشان را در انجمن داشته باشیم.
وی ادامه داد: من هم در محیط‌های اداری زیاد و هم در محیط‌های غیر اداری مانند انجمن‌ها کار کردم. من سه سال به عنوان معاون آموزشی در انجمن سینماگران جوان بودم. یکی از تفاوت‌های اساسی و بارزی که فضای انجمن‌ها با فضای اداری دارد، آن است که انجمن به عنوان خانه اول کسانی که عضو انجمن هستند به حساب می‌آید. صفا و صمیمیتی که در انجمن‌ها هست در محیط‌های اداری نیست. درست است که کار اداری هم اینجا انجام می‌شود اما همیشه به صمیمیت‌هایی که در انجمن‌ها دیدم، غبطه می‌خوردم و امیدوارم که این فضا هم چنین فضایی باشد که قطعاً بوده و بهتر از این خواهد شد. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خانه همه ماست و ما خدمتگزارانی هستیم که بنا داریم در خدمت مفاخر و مشاهیر فرهنگی کشور باشیم.
در پایان این مراسم با هدایایی از کارکنان تقدیر به‌عمل آمد.