نشست دکتر مهدی محقق با کارکنان انجمن به مناسبت میلاد امام عصر(عج)

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دکتر محقق، رئیس انجمن در جلسه‌ای که روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۹۳ به مناسبت نیمه شعبان و میلاد حضرت مهدی(عج)  با حضور  دکتر سبحانی، معاون علمی پژوهشی؛ دکتر نصیری قائم مقام انجمن در تالار آیینه انجمن برگزار […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۳

ax-marasem-nime-shaban93-1

به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دکتر محقق، رئیس انجمن در جلسه‌ای که روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۹۳ به مناسبت

نیمه شعبان و میلاد حضرت مهدی(عج)  با حضور  دکتر سبحانی، معاون علمی پژوهشی؛ دکتر نصیری قائم مقام انجمن در تالار آیینه انجمن برگزار شد، در جمع همکاران خود به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت: این جلسه به مناسبت میلاد حضرت ولی‌عصر(عج) برگزار گردیده است. پانزدهم شعبان از روزهای فرخنده و مبارک در میان مسلمان‌ها خصوصا در بین شیعیان است.
ax-marasem-nime-shaban93-2
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با استناد به آیه شریفه قرآن کریم « أن الارض یرثها عبادی الصالحون» گفت: تمام مذاهب امیدوارند که روزی مصلحی پیدا بشود، فساد را از عالم برطرف کند، مردم همه صالح باشند و نادرستی‌ها، بی‌عدالتی‌ها، فقر، تبعیض‌ها از بین برود. این در تمام مذاهب، حتی در مذهب اهل سنت هم هست. منتهی فرقی که بین مذهب سنت و شیعه هست این است که در شیعه ما انتظار حضرت ولی عصر(عج) را که داریم، حضرت ولی عصر(عج) مشخص و معین هستند. ما حضرت مهدی موعود (عج) را از نسل حضرت علی ابن ابی‌طالب(ع) می‌دانیم و مشخص هم است که چه کسی هست. این در حقیقت یک امید و امیدواریست و امتیازش برای ما شیعیان است که در این دنیای پر تلاطم ما ناامید نشویم و نقطه امیدی داشته باشیم.
ax-marasem-nime-shaban93-3
چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی در ادامه با بیتی از اشعار خواجه حافظ شیرازی:

اندر شب سیاهم گم گشت راه مقصود               از گوشه‌ای برون آی ای کوکب هدایت

اظهار داشت: انسان در تاریکی و ظلمت گرفتار شده در انتظار چیست؟ در انتظار اینکه ستاره درخشانی بیاید و آن ستاره راهنما باشد. این ستاره درخشان وقتی ظاهر بشود راه را نشان می‌دهد.
ax-marasem-nime-shaban93-4
دکتر محقق با تأکید بر بهره‌برداری از فرصت‌های زندگی و اختلاس فرصت به همکاران خود یادآور شد و گفت: همه دانشمندان در زمان خود با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان بوده‌اند و هیچ‌وقت اینگونه نبوده است که تمام امکانات برای آنان مهیا بوده باشد اما آنها اختلاس فرصت می‌کردند.
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این راستا از سعدالدین تفتازانی، فقیه، متکلم، منطق‌دان و ادیب ایرانی یاد کرد و گفت: او در زمان حمله مغول که شهرهای خراسان را با خاک یکسان می‌کردند در آن شرایط بحرانی کتاب بسیار ارزشمند «مطوَّل» را تالیف کرد که در علم بلاغت موجب افتخار ایرانیان است. او در اول این کتاب ارزشمند می‌نویسد: « اختلست من اثناء التحصیل فرصا» اختلاس کردم فرصت را  «مع ما اتجرّع من الزمان غُصصا». هرچند که زمانه استخوان را در گلوی من گذاشته است. اینگونه بود که انسان‌های بزرگ از هر فرصتی نهایت استفاده را کرده‌اند تا حاصل تلاش خود را در قالب علوم مختلف در اختیار ما قرار دهند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سخنان خود را با قرائت قصیده‌ای از  مرحوم ملک‌الشعرای بهار با مطلع:

خیز و طعنه بر مه و پروین زن               در دل من آذر برزین زن

در مدح حضرت امام زمان(عج) به پایان برد.
ax-marasem-nime-shaban93-5
دکتر توفیق سبحانی، معاون علمی – پژوهشی انجمن، نیز در ادامه ضمن تبریک به همکاران خود به مناسبت میلاد امام عصر(عج) از دکتر محقق به عنوان دانشمندی جامع‌الاطراف یاد کرد و گفت: ایشان با توجه به دامنه اطلاعات وسیعی که بر اثر سال‌ها مطالعه، تحقیق و تتبع دارند، در هر موضوعی به راحتی سخن خواهند گفت و نکته‌ای نغز و بدیع و فراموش نشدنی بیان خواهند فرمود.
معاون علمی – پژوهشی انجمن به ذکر خاطراتی مبنی بر تبحر و سطح علم و دانش دکتر محقق پرداخت و گفت: ای کاش ما نیز همچون استاد محقق از زمان و فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم.
دکتر سبحانی در پایان سخنان خود از استاد محقق،چهره ماندگار علمی ایران اسلامی خواست تا در فرصتی راجع به روش استفاده خود از کتب علمی و نحوه تحقیق و تتبع خویش سخن بگویند تا نسل جوان از آن آموزه‌ها بهره بگیرند و الگوی کار خود قرار بدهند.
ax-marasem-nime-shaban93-6
دکتر محمدرضا نصیری قائم مقام انجمن نیز  میلاد فرخنده حضرت مهدی(عج) را به همکاران خود تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد در فضای دوستانه حاکم بر انجمن همکاران همچون گذشته با نظم و انضباط، دلسوزی و پشتکار در جهت پیشبرد فعالیت‌های انجمن کوشا باشند.
وی با اشاره به کارنامه فعالیت فرهنگی دکتر محقق در دوران جدید ریاست بر انجمن برگزاری سه مراسم بزرگداشت دکتر سلیم نیساری، دکتر حسن انوری و حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ عبدالله نورانی، از مفاخر فرهنگی ایران اسلامی و چاپ زندگینامه و خدمات علمی فرهنگی آنان را حاصل تلاش جمعی همکاران خود در انجمن دانست و گفت: ما امیدواریم بیش از گذشته بتوانیم در زمینه معرفی مفاخر فرهنگی ایران و مستشرقانی که سهمی در گسترش فرهنگ و تمدن ایران داشته‌اند، پویا عمل کنیم و با چاپ آثار ارزنده آنان گامی در جهت پیشبرد و اعتلای فرهنگ ایران اسلامی برداریم .
در پایان این جلسه دکتر نصیری هدیه‌ای به مناسبت میلاد خجسته حضرت مهدی موعود(عج) به کارکنان انجمن اهدا کرد.

ax-marasem-nime-shaban93-7

ax-marasem-nime-shaban93-8