معرفی پنج کتاب نفیس ایرانی برای ثبت در حافظه جهانی یونسکو

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ کلیات سعدی، مثنوی معنوی، المسالک و الممالک استخری، الابنیه عن الحقایق الادویه و سفرنامه ناصر خسرو از سوی کمیته ملی حافظه جهانی ایران برای ثبت در فهرست حافظه جهانی یونسکو پیشنهاد شد. این خبر را صبح امروز ۳۱ فروردین سید رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

ketab-nafis-unisco

کلیات سعدی، مثنوی معنوی، المسالک و الممالک استخری، الابنیه عن الحقایق الادویه و سفرنامه ناصر خسرو از سوی کمیته ملی حافظه جهانی ایران برای ثبت در فهرست حافظه جهانی یونسکو پیشنهاد شد.

این خبر را صبح امروز ۳۱ فروردین سید رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در اولین نشست خبری خود که در محل سالن کنفرانس حوزه ریاست این سازمان برگزار می شد، اعلام کرد.

سپس غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح بیشتر این خبر با اعلام جزئیاتی از هر یک از این ۵ اثر پرداخت و گفت: کلیات سعدی معرفی شده به برنامه حافظه جهانی، نسخه ای است کامل به خط نسخ اثر احمد بن علی بن احمد شیرازی که در سال ۷۸۴ هـ. ق کتابت شده و در کتابخانه ملی نگهداری می‌شود.

به گفته وی نسخه مثنوی مولوی هم دیگر اثر معرفی شده به این فهرست است که پس از بررسی نسخ موجود در ایران و جهان، ۷ نسخه نفیس شناسایی شده و جهت ثبت در فهرست حافظه جهانی یونسکو معرفی شده است. از جمله این ۷ نسخه می تون به نسخه کتابخانه و موزه ملی ملک کتابت شده در سال ۸۰۸ هـ.ق و نسخه کتابخانه ملی به قلم نسخ حسن القاری در سال ۸۴۰ هـ.ق اشاره کرد.

وی ادامه داد امسلاک و المملاک استخری هم از مهترین کتاب‌های جغرافیایی سده ۴ هـ.ق است که ترجمه فارسی آن در سال ۷۲۶ هـ.ق توسط محمد نخجوانی در اصفهان کتابت شده و در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود. اصل عربی این اثر در کتابخانه گوتای آلمان است و این اثر به صورت مشترک با کشور آلمان یشنهاد شده است.

معاون کتابخانه ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: الابنیه عن الحقایق الادویه که در شناسایی داروهای کهن با منشاء گیاهی، حیوانی و کانی که در سده ۵ هـ. ق به زبان فارسی نگاشته شده است از این کتاب دو نسخه نفیس شناسایی شده است که در کتابخانه ملی اتریش و کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود.

به گفته وی سفرنامه ناصرخسرو نیز دیگر کتاب معرفی شده به فهرست حافظه جهانی یونسکو است که ۲ نسخه نفیس از آن شناسایی شده و در کتابخانه ملی فرانسه، کتابخانه ملی ایران موجود است.

به گزارش مهر، حافظه جهانی عنوان برنامه‌ای است که یونسکو با هدف افزایش آگاهی همگانی، حافظت پایدار و دسترسی جهانی به میراث مستند بشر، آن را تقریری و از ۱۹۹۲ میلادی آغاز کرده است.

ایران تا کنون ۷ اثر در این فهرست جهانی ثبت کرده و از این حیث در منطقه رتبه سوم را دارد.