مروری بر زندگی و آثار علامه حلّی در «فقیه حلّه»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۲ یکی از مشخصه‌های هر فرهنگ و تمدن بشری در طول تاریخ حضور اندیشمندان، هنرمندان به طور کلی فرهنگ‌سازانی است که در برپایی، قوام و تداوم آن فرهنگ در محدوده سرزمینی خود و همچنین در گستره جهانی نقش داشته‌اند. امروزه در کمترین رشته‌ای از علوم و معارف بشری است […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۲

faghihe-helle

یکی از مشخصه‌های هر فرهنگ و تمدن بشری در طول تاریخ حضور اندیشمندان، هنرمندان به طور کلی فرهنگ‌سازانی است که در برپایی، قوام و تداوم آن فرهنگ در محدوده سرزمینی خود و همچنین در گستره جهانی نقش داشته‌اند.

امروزه در کمترین رشته‌ای از علوم و معارف بشری است که در سلسله بنیان‌گذاران و شخصیت‌های مهم آن یک یا چند تن از ایرانیان و مسلمانان در آن دیده نشود. مجموعه «اندیشمندان ایران و اسلام» با هدف معرفی این چهر‌ه‌ها منتشر می‌شود.

این مجموعه شامل ۵۰ جلد است که ۳۸ جلد آن چاپ شده که به تازگی ۹ عنوان جدید به آن‌ها افزوده شده است و ۵ عنوان دیگر در نوبت انتشار هستند. برای این مجموعه که هم به صورت تک‌جلدی و هم به صورت دوره‌ای ارائه می‌شود، دو هدف اساسی عنوان شده است؛ اول آشنایی با بنیان‌گذاران ایرانی – اسلامی فرهنگ تمدن بشری و دوم ساختن پایگاهی که با تکیه بر آن و با توجه به دانش روز بتوان به قله‌های جدید معارف بشری صعود کرد.

کتاب «فقیه حلّه» با محوریت معرفی، بررسی زندگی و آثار علامه نوشته شده است، یکی از ۹ عنوانی است که به تازگی از مجموعه «اندیشمندان ایران و اسلام» به چاپ رسیده است. بخش اول کتاب، درباره سیمای فرهنگی شهر حلّه است که تاریخچه این شهر، جایگاه جغرافیایی آن، پیشرفت مکتب فقهی آن، مدارس دینی، مساجد، زنان دانشمند مکتب این شهر و مطالبی از این دست را شامل می‌شود. بخش دوم کتاب درباره بزرگان مکتب حلّه از قرن ششم تا نهم هجری است و بخش سوم هم که «فقیه حلّه» نام دارد به ارتباط علامه حلّی با سلاطین مغول، خاندان و شاگردان وی، دیدگاه دانشمندان اهل تسنن و … می‌پردازد.

بخش چهارم کتاب درباره آثار مکتوب علامه حلّی است که به دو صورت گزارش الفبایی و گزارش موضوعی – زمانی ارائه شده است. عقاید، احتجاج، فلسفه، منطق، اصول فقه، فقه، آثار رجالی، صرف و نحو، تفسیر و حدیث، ۱۰ زیرمجموعه‌ای هستند که در این بخش به آن‌ها پرداخته شده است. بخش‌های پنجم تا هفتم هم به ترتیب به سال‌شمار، یک حرف از هزران و راه‌نامه اختصاص دارد.

کتاب «فقیه حلّه» شامل مروری بر زندگی و آثار علامه حلّی از مجموعه کتاب‌های «اندیشمندان ایران و اسلام»، به قلم عبدالحسین طالعی توسط انتشارات همشهری منتشر و راهی بازار نشر شد.