مرمت نقشه قدیمی دارای نام خلیج فارس

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۱ یک شیت نقشه مفصل متعلق به ۱۲۴ سال قبل و دارای نام تاریخی خلیج فارس مربوط به چاپ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرمت و بازسازی شد. این نقشه متعلق به اشخاص حقیقی بوده و در سال ۱۳۰۹ هجری قمری و دوران حاکمیت عثمانی ها چاپ شده است. از ویژگی های […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۱

marematnaghsheیک شیت نقشه مفصل متعلق به ۱۲۴ سال قبل و دارای نام تاریخی خلیج فارس مربوط به چاپ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرمت و بازسازی شد.

این نقشه متعلق به اشخاص حقیقی بوده و در سال ۱۳۰۹ هجری قمری و دوران حاکمیت عثمانی ها چاپ شده است. از ویژگی های آن ابعاد ۸۹ × ۱۱۶ سانتی متری نقشه است. همچنین این نقشه دارای لایه پشتیبان غیر اصولی از جنس پارچه است و به کار بردن چسب نامناسب، باعث تغییر رنگ، شکنندگی و ریختگی فراوان آن شده است.

گفتنی است نگارش نام خلیج فارس، در معرفی دریای جنوبی ایران در این نقشه با قدمت، گویای اصالت این نام در قیاس با اسامی دیگر است و می توان از آن به عنوان سندی جدید در اثبات این نام تاریخی بهره برداری کرد.

لازم به ذکر است در مرمت این نقشه مهم، کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پس از طی مراحل آسیب شناسی، بافت زدایی، پاکسازی و اسیدزدایی به باز کردن مرمت های قدیمی موجود در پشت اثر پرداختند و با توجه به ابعاد نقشه، این کار در مدت زمانی نسبتا طولانی و با استفاده از ابزارهای تخصصی و با حوصله فراوان صورت پذیرفت.

یادآور می شود در حال حاضر کارشناسان مرمت اسناد، به عنوان مرجعی برای ترمیم و بازسازی اسناد معتبر داخلی و خارجی به شمار می روند و در سال های اخیر کشورهای زیادی مانند عراق، قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان و دیگر کشورهای خاورمیانه و عضو همکاری های اقتصادی (اکو) تمایل خود را برای ترمیم اسناد تاریخی و همچنین آموزش کارشناسان خود توسط کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نشان داده اند.