مراسم بزرگداشت روز ملی عطار در نیشابور

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ مراسم بزرگداشت روز ملی عطار با حضور اندیشمندان و محققان این حوزه دیروز در نیشابور ادامه یافت. این مراسم از دوشنبه شب با برگزاری شب شعر عطار با حضور شاعران مطرح ملی، استانی و شهرستانی همچون عبدالجبار کاکائی، سهیل محمودی، محمدرضا عبدالملکیان، اسماعیل امینی، محمد سلمانی، هادی منوری، […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۴

bozorgdasht-roze-attar-nishaborمراسم بزرگداشت روز ملی عطار با حضور اندیشمندان و محققان این حوزه دیروز در نیشابور ادامه یافت.

این مراسم از دوشنبه شب با برگزاری شب شعر عطار با حضور شاعران مطرح ملی، استانی و شهرستانی همچون عبدالجبار کاکائی، سهیل محمودی، محمدرضا عبدالملکیان، اسماعیل امینی، محمد سلمانی، هادی منوری، جواد گنجعلی و مجید نظافت در باغ مصفای عطار نیشابور آغاز شد.

اجرای موسیقی گروه سروشان به سرپرستی آرش کامور و خوانندگی وحید تاج از دیگر برنامه های این شب شعر بود.

این گروه قطعاتی به صورت مرکب خوانی و مرکب نوازی در آواز اصفهان، دشتی و نوا را روی اشعاری از عطار نیشابوری اجرا کرد.

همایش بزرگداشت روز عطار نیز صبح دیروز با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اندیشمندان، محققان علم، ادب و عرفان و استادانی همچون دکترمحمد‌رضا حاج بابایی استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دکتر شهین قاسمی استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، دکتر محمد تقوی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر حمیدرضا حافظیان استاد دانشگاه فرهنگیان و دیگر استادان در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد.

در ادامه این مراسم مقبره عطار نیشابوری عصر دیروز گلباران شد.

معرفی عطار نیشابوری تقویت خودباوری ایرانی اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: معرفی عطار نیشابوری به جامعه اسلامی و به ویژه نسل جوان گامی اساسی در راه تقویت هویت و خودباوری ایرانی اسلامی است.

دکتر علی جنتی در پیام خود به‌مناسبت ۲۵ فروردین‌ در مراسم روز ملی بزرگداشت شاعر و عارف نامی، عطار نیشابوری، افزود: بزرگداشت عطار راهی برای تعمیق همدلی، همزبانی ملی، همبستگی، همگرایی منطقه در راستای رشد و اعتلای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران است.

وی معتقد است: در جغرافیای علم، فرهنگ، ادب، هنر، معرفت ایران اسلامی و جهان نام بلند نیشابور همچون نگینی فیروزه‌ای می‌درخشد.

این عضو هیات دولت یازدهم با بیان اینکه نیشابور این جایگاه و موقعیت کم‌نظیر خود را مرهون مفاخر و نامداران بزرگ و بلند آوازه‌اش است، خاطرنشان کرد: نامداران نیشابوری در هوای سرشار از معنا، معرفت و معنویت آن بالیده‌اند و نام بلند و سخنان‌شان جهانگیر شده است.

جنتی ادامه داد: شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابور یکی از این شخصیت‌های بی بدیل و نام‌‌آور است که عطر سخن نغز و پرمغزش مشام جان عاشقان و دلدادگان درگاه ربوبی را در سراسر جهان آکنده و نوازش داده است.وی عنوان کرد: عطار عارف صاحبدل و پیر راز آشنایی است که هفت وادی عشق را به پای شور و وجد عارفانه در نوردیده و بزرگانی چون مولانا جلال‌الدین بلخی را در برابر عظمت نام خویش معترف و مفتخر به پیروی کوچه‌نشینی این وادی و آشنای رموز منطق‌الطیر و ذاکر اسرار اولیای الهی کرده است که سیمرغ نام بلندش به شایستگی بر قاف ادب و معرفت انسانی نشسته است.

جنتی تاکید کرد: بدون تردید بزرگداشت یاد و نام و آثار پربار و گرانقدر عطار نیشابوری، تکریم و تجلیل فرهنگ و ادب و معرفت و معنویت ایرانی و اسلامی است.وی با بیان اینکه کوشش‌های علمی و فرهنگی در حوزه عطارشناسی قابل ستایش و سپاس است، یادآور شد: برپایی مراسم همایش‌ها و آئین‌های ویژه روز ۲۵ فروردین ماه روز ملی آن شاعر و عارف نامدار و سالک هفت شهر عشق فرصتی برای ارج‌گذاری و بزرگداشت او است.