محمد نوری به دیار باقی شتافت

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۸۹ خواننده پیشکسوت، مرد هنر و اخلاق و چهره ماندگار کشور به دلیل بیماری شنبه ۸۹/۰۵/۰۹ در بیمارستان درگذشت و جامعه فرهنگ و هنر کشور را در ماتم فرو برد. محمد نوری در ۱ دی ماه  ۱۳۰۸ در تهران زاده شد. وی فارغ التحصیل از هنرستان تاتر، زبان […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۸۹

noori
خواننده پیشکسوت، مرد هنر و اخلاق و چهره ماندگار کشور به دلیل بیماری شنبه ۸۹/۰۵/۰۹ در بیمارستان درگذشت و جامعه فرهنگ و هنر کشور را در ماتم فرو برد.
محمد نوری در ۱ دی ماه  ۱۳۰۸ در تهران زاده شد. وی فارغ التحصیل از هنرستان تاتر، زبان و ادبیات انگلیسی و مبانی تاتر از دانشگاه  بود. موسیقی را نزد اساتیدی چون سیروس شهردار،  فریدون فرزانه، حسین اصلانی، ناصر حسینی و محمد سریر و آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش فرا گرفت.
وی بیش از سیصد قطعه آوازی، تقریر و ترجمه مقالات از خود بر جای گذاشت. نوری اخیرا چند اجرا به نفع بیماران خاص انجام داد. علیرغم تمام تواناییها و موقعیتهای هنری به لحاظ اخلاقیات و پرهیز از دروغ و فریب در بین مخاطبان و اجتماع جایگاه ویژه ای داشت.
از ترانه های مختلف محلی آذری، گیلکی، شیرازی و… که نوری اجرا کرد، “جان مریم”، “شالیزار”، “واسونک”، “جمعه بازار” و… را می توان نام برد.