متن پیام دکتر علی‌اکبر صالحی به مراسم بزرگداشت دکتر اشراقی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ در مراسم بزرگداشت دکتر احسان اشراقی که روز دو‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، پیام دکتر علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی توسط جناب آقای دکتر شجاعی، معاون ایشان قرائت شد. متن پیام ایشان بدین شرح است: […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۵

Drsalehi-atomدر مراسم بزرگداشت دکتر احسان اشراقی که روز دو‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، پیام دکتر علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی توسط جناب آقای دکتر شجاعی، معاون ایشان قرائت شد.

متن پیام ایشان بدین شرح است:

برادر گرانقدر و استاد ارجمند جناب آقای دکتر احسان اشراقی
برای اینجانب مایه بسی خرسندی است که مراسم گرامیداشت آن استاد فرزانه به همت مدیریت محترم انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با حضور اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان تاریخ و تمدن ایران زمین برگزار می‌شود.
اگر چه بسیار مشتاق بودم تا خود در این مراسم با شکوه حضور یابم و مکنونات قلبی خویش را پیرامون شخصیت علمی و روش و منش اخلاقی حضرتعالی- بعنوان یکی از مفاخر ارزنده استان قزوین بیان نمایم اما به دلیل فشردگی جدول برنامه کاری از حضور در آن محفل روحانی محروم ماندم.
اینجانب بر این باورم که برکات وجودی حضرتعالی در مقام استاد مسلم تاریخ ایران بویژه مسلط و تبحر آن محقق ژرف‌نگر در ابعاد و زوایای تاریخ این مرز و بوم در دوره فرمانروایی خاندان صفوی حقیقتی است که از چشمان دوستداران و دلبستگان تاریخ ایران پنهان نمانده و شرح و توصیف نارسای این کمترین راه به جایی نخواهد برد.
حضور ارزشمند آن پژوهشگر فاضل و آموزگار صاحب فضیلت در محافل و مجامع دانشگاهی و مراکز علمی جهان به منظور معرفی گنجینه بی پایان تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی تنها بخشی از خدمات ماندگار حضرتعالی است. بدون تردید، تلاش مستمر آن استاد عزیز در تصحیح، احیا و نشر آثار تاریخی و زدودن غبار فراموشی و میراث گرانسنگ هویت ملی نیز، بخشی ماندگار و جاویدان از کارنامه کامیاب آن سرور گرامی است.
اینجانب مایلم تا از این فرصت استفاده نموده و خاطره‌ای از همراهی و همگامی همدلانه با استاد ارجمند جناب آقای دکتر اشراقی بیان نمایم. هنگامی که بحث تبدیل شدن قزوین به عنوان استان مطرح شد، کار گروهی با مسئولیت نگارنده این سطور مأموریت یافت تا ضمن بررسی اسناد و مستندات تاریخی گزارش توجیهی خود را جهت ارائه به مقامات و مراجع ذیصلاح آماده نماید.
اینجانب بواسطه انجام این مأموریت توفیق یافتم تا از مصاحبت روان شاد دکتر باستانی پاریزی، استاد دکتر دبیرسیاقی، جناب آقای دکتر شعبانی و استادگرانقدر جناب آقای دکتر اشراقی بهره‌مند شوم. هرچند بواسطه گزارش تهیه شده توسط کارگروه یاد شده، مراحل تبدیل آن سامان به استان با تأیید مراجع قانونی و تصویب نهادهای تصمیم‌ساز نظام با موفقیت به انجام رسید، اما آنچه از خاطرات شیرین آن ایام در ذهن و ضمیر بنده نقش بسته است بهره‌مندی از حضور اساتیدی بود که هریک در جایگاه ویژه خود نماد و جلوه‌ای عینی از ترکیب و تلفیق میان ایران دوستی و حق‌پرستی است. اینجانب در پایان ضمن سپاس و قدردانی فراوان از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و با آرزوی سلامتی و بهروزی روز افزون برای آن دانشمند عالیقدر بر خود فرض می‌دانم تا به این واقعیت اذعان نمایم که به رغم نگارش این جملات و با وجود بیان برخی خاطرات خود را در بیان سرّ ضمیر و توصیف ارادت ویژه خود به محضر آن محقق صاحبنظر ناکام می‌یابم. اما در این میان احساس می‌کنم که با خواجه شیراز همزبان و همکلام شده و با حضرت حافظ از تجربه‌ای مشترک برخوردار شده‌ام.

قلم را آن زبان نبود که سر عشق گوید باز          ورای حد تقریر است شرح آرزومندی

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اکبر صالحی
معاون رئیس جمهور و
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران