متن سخنرانی دکتر مهدی محقق در نشست «حافظ و زمانه او»

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ در هجدهمین نشست تخصصی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از سلسله نشست‌های «کیمیای خرد» با عنوان «حافظ و زمانه او» که روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۹۵ در ساختمان شماره ۲ انجمن برگزار شد، دکتر مهدی محقق به ایراد سخنرانی پرداخت. همانطوریکه اطلاع دارید ما در محل اصلی […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۵

IMG 3784در هجدهمین نشست تخصصی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از سلسله نشست‌های «کیمیای خرد» با عنوان «حافظ و زمانه او» که روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۹۵ در ساختمان شماره ۲ انجمن برگزار شد، دکتر مهدی محقق به ایراد سخنرانی پرداخت.

همانطوریکه اطلاع دارید ما در محل اصلی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی هر ماهه یک مجلس بزرگداشت داریم و بزرگداشت‌نامه چاپ می‌کنیم. فکر کرده بودیم که در ساختمان شماره۲ انجمن مجالسی داشته باشیم که جنبه اختصاصی داشته باشد و از افراد متخصص موضوعات خاص برای ایراد سخنرانی دعوت کنیم. خوشبختانه امروز در خدمت یکی از بزرگان ادب فارسی و حافظ شناسان معاصر جناب آقای استاد بهاءالدین خرمشاهی هستیم که ما همیشه از علم و اخلاق ایشان بهره‌مند بوده ایم . قرار بر این شد که ابتدا در این جا به معرفی پنج شاعر بپردازیم و شاید جلسه بعد من درباره ناصرخسرو صحبت کنم و همچنین در نظر داریم از استاد دکتر عباس ماهیار بخواهیم که در جلسات بعدی درباره خاقانی صحبت کنند. بعد از این پنج شاعر برای پنج فیلسوف یا متکلم یا جلسه برگزار می کنیم و از استادان فن دعوت خواهیم کرد تا در این باره صحبت کنند. در حقیقت در اینجا یک آکادمی علوم مختلف یا علوم محضه pure sciences تشکیل می شود .
زحمات این مجالس و برنامه ریزی و تهیه مجلدی به نام کیمیای خرد با سرکار خانم سهیلا تیموریان است که از همکاران عزیز ما در انجمن هستند .
بسیار مسرور هستیم از حضور استاد خرمشاهی که در علم، ادب و اخلاق از نوادر افراد در مملکت ما هستند. از استاد خرمشاهی تقاضا می‌کنیم که سخنان خودشان را آغاز کنند و بعداً اگر سوالی بود حضار گرامی سوال هایشان را مطرح بفرمایند.