شهر کتاب ، میزبان «مفهوم‌شناسی تنزیل و تأویل در آثار ناصرخسرو»

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ هفتمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ ناصرخسرو با سخنرانی دکتر حسن بلخاری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه شهر کتاب، اسماعیلیه را خداوندگاران تاویل می‌دانند. از جمله این تاویل مشهورشان از یکی از روایات پیامبر (ص) که «میان قبر من و منبری که […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۶ فروردین ۱۳۹۴

mafhomshenasi-tavil-shahr-ketabهفتمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ ناصرخسرو با سخنرانی دکتر حسن بلخاری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه شهر کتاب، اسماعیلیه را خداوندگاران تاویل می‌دانند. از جمله این تاویل مشهورشان از یکی از روایات پیامبر (ص) که «میان قبر من و منبری که روی آن موعظه می‌کنم، باغی از باغ‌های بهشت قرار دارد.» اسماعیلیه این روایت را برای تبیین دقیقِ جایگاه فلسفه در عالم هزینه کردند. آنان منبر را ظاهر شریعت تفسیر کرده و قبر را فلسفه دانسته‌اند. ناصرخسرو به عنوان «حجت زمین خراسان» و یک اسماعیلی، تحت تاثیر رویکرد اسماعیلیه به ویژه در حوزه تاویل قرار دارد. این تاثیرپذیری به نظر می‌رسد بیشتر از اندیشه‌های حکمی ـ استدلالی کسانی چون اخوان الصفا در الرسائل باشد که به عنوان مولفان اولین دایره‌المعارف اسلامی تاثیر شگرفی بر حکما و دانشمندان پس از خود گذاشتند.

هفتمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ ناصرخسرو در روز چهارشنبه ۱۹و ۲۶فروردین‌ماه از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به «مفهوم‌شناسی، تنزیل و تاویل در آثار ناصرخسرو» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر حسن بلخاری در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود. حضور در این برنامه برای علاقه‌مندان آزاد است.