شب مهاتماگاندی، پیام‌آور صلح

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶ شب مهاتماگاندی، پیام‌آور صلح در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی روز دوشنبه دهم مهرماه ۱۳۹۶ با سخنرانی کاظم موسوی بجنوردی، سفیر هند در ایران، داریوش شایگان و سیدمصطفی محقق داماد برگزار می‌شود. مهاتما گاندی در دوم اکتبر ۱۸۶۸ به دنیا آمد، یعنی قریب ۱۵۰ سال پیش. اما هنوز زندگی […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶

shab mahatmagandi payamavar solhشب مهاتماگاندی، پیام‌آور صلح در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی روز دوشنبه دهم مهرماه ۱۳۹۶ با سخنرانی کاظم موسوی بجنوردی، سفیر هند در ایران، داریوش شایگان و سیدمصطفی محقق داماد برگزار می‌شود.

مهاتما گاندی در دوم اکتبر ۱۸۶۸ به دنیا آمد، یعنی قریب ۱۵۰ سال پیش. اما هنوز زندگی گاندی تخیل مردم را در گوشه و کنار این گیتی برمی‎انگیزد. شاید میراثش رو به افول می‎نهاد اگر صرفاً بر پایه عقاید و اندیشه‌هایش بنا شده بود. اما آنچه گاندی را متمایز ساخت آن بود که او همواره بر نظریاتش جامۀ عمل می‎پوشاند و امروز که بار دیگر جهان بار دستخوش انواع خشونت‎ها شده است، نیاز به این اندیشه‎ها را بیش از همیشه احساس می‎کنیم. نیاز به این تفکر را که به ما می‎گوید:« محبت نیرومندترین قدرتی است که جهان در اختیار خود دارد و در عین حال ساده‎ترین نیروبی است که بتوان تصور کرد.»

شب مهاتما گاندی، پیام‌آور صلح با همکاری سفارت هند در تهران و مجله بخارا در ساعت پنج بعد از ظهر دوشنبه دهم مهر ۱۳۹۶ در تالار امیرالمومنین مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی واقع در نیاوران، کاشانک، نرسیده به اجودانیه پلاک۲۱۰ برگزار می‌شود.

این مراسم با خیرمقدم کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی آغاز می‌شود. سپس سفیر هند در ایران سائوراب کومار سخن می‌گوید و استادان: داریوش شایگان و سیدمصطفی محقق داماد از دیگر سخنرانان  شب مهاتما گاندی هستند. در این مراسم همچنین فیلم مستندی از زندگی گاندی به نمایش درمی‌آید. و نمایشگاهی از کتاب‌های مهاتماگاندی و جنبش استقلال هند در معرض دید علاقمندان قرار می‌گیرد.