شب دائره‌المعارف تشیع

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ مجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی ملت و مؤسسه حکمت شب دایره‎العمارف تشیّع را با سخنرانی دکتر محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‎کند. دائره‌المعارف تشیع دانشنامه‌ای فارسی، در چندین جلد، پیرامون موضوعات مختلف دینی، کلامی، اعتقادی، فقهی، اصولی، تاریخی، جغرافیایی، علمی و فرهنگی جهان تشیع […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۴

shab-dayeraolmaaref-tashaioeمجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی ملت و مؤسسه حکمت شب دایره‎العمارف تشیّع را با سخنرانی دکتر محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‎کند.

دائره‌المعارف تشیع دانشنامه‌ای فارسی، در چندین جلد، پیرامون موضوعات مختلف دینی، کلامی، اعتقادی، فقهی، اصولی، تاریخی، جغرافیایی، علمی و فرهنگی جهان تشیع است که تدوین آن از سال ۱۳۶۰ آغاز و تا کنون ۱۵ جلد از آن منتشر گردیده است.
فهمیه محبی از بانیان و حامیان این دایره‎العمارف بوده که با فروختن منزل شخصی خود و صرف مال موروثی به جا مانده از همسرش (سرگرد خلبان رضا محبی) و فرزند دانشجوی ناکامش (سعید محبی) هزینه‌های دائره‌المعارف تشیع را تا آخرین روزهای حیات خود، پرداخت کرد.
اهداف ذیل از سوی تدوین کنندگان دانشنامه مد نظر بوده‌است:
• تحلیل و توصیف کلمات اساسی قرآن و نهج البلاغه و آثار امامان شیعه
• شرح احوال چهارده معصوم، شیعیان، صحابه، رجال حدیث، مسائل فقه و اصطلاحات اصول و تفسیر و کلام، و زندگانی علما، حکما، عرفاً، شعرا، خطاطان و معماران زبردست شیعه، تاریخ و جغرافیای تشیع، و دانشمندانی که توجه خود را به علوم محض و یا به تهذیب نفس معطوف داشته‌اند.
• توصیف و معرفی کتب مهم شیعه
• توضیح و تحلیل اصطلاحات در کلیه معارف تشیع
• معرفی آثار و ابنیه مهم
• معرفی خاندان‌های مهم شیعه
• توصیف نهادهای اجتماعی
• توصیف شهرها و بلاد ومراکز شیعه نشین در کل جهان اسلام و خارج از آن
گرچه هرگاه ضرورت احساس شده‌است به مناسبت‌های مختلف، عناوین و مدخل‌های غیر شیعه نیز آورده شده‌است.
در شب دایره‎العمارف تشیّع مهدی محقق، بهاءالدین خرمشاهی، کامران فانی و حسن انوشه سخن خواهند گفت و نیز این شب یادی است از  احمدصدر حاج سیدجوادی و فهیمه محبی . رونمایی از جلد پانزدهم دایره‎العمارف تشیّع از دیگر برنامه‎های این شب است.
یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ، ساعت ۵ عصر
خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲ ، کانون زبان فارسی