ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس برجسته درگذشت

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس برجسته آمریکایی، در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت. فرای که بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود ونوشته‌های فراوانیدرباره تاریخ ایران داشت، روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۳ درگذشت. از او به عنوان برترین ایران‌شناس معاصر جهان یاد می‌شود. وی […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۳

richard nelsonferai

ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس برجسته آمریکایی، در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت.

فرای که بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود ونوشته‌های فراوانیدرباره تاریخ ایران داشت، روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۳ درگذشت.

از او به عنوان برترین ایران‌شناس معاصر جهان یاد می‌شود. وی دکترای تاریخ خود را از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۴۶ دریافت کرد. رساله دکترای او درباره تاریخ بخارا بود.

وی از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۰ عضو هیات علمی دانشگاه هاروارد بود و به عنوان استاد میهمان در کشورهای مختلف به تدریس پرداخت و از جمله از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۶ استاد میهمان دانشگاه شیراز بود. «ایران بزرگ» از جمله آخرین کتاب‌های وی بود که سال ۲۰۰۵ منتشر شد. «پرشیا» در سال ۱۹۶۹، «متدولوژی جدید در ایران‌شناسی» به زبان آلمانی در سال ۱۹۷۴، «دوران طلایی ایران: اعراب در شرق» در سال ۱۹۸۸ شماری از آثار وی درباره ایران و ایران‌شناسی است.

ریچارد فرای پیشتر اعلام کرده بود که پس از مرگش، او را در حاشیه زاینده رود اصفهان دفن کنند.