رونمایی کتاب جوامع علم موسیقی از ریاضیات شفاء ترجمه و تصحیح استاد سید عبدالله انوار

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ نشست استان‌شناسی کمیته علمی – فرهنگی بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روز پنج‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه به استان همدان اختصاص داشت. این مراسم با حضور سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین علی یونسی، مشاور رئیس جمهور، فاضل عبادی، مدیر کل فرهنگ […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

abdollah-anvar-ronamaei-ketabنشست استان‌شناسی کمیته علمی – فرهنگی بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روز پنج‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه به استان همدان اختصاص داشت.

این مراسم با حضور سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین علی یونسی، مشاور رئیس جمهور، فاضل عبادی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان همدان، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر پرویز اذکایی، علیرضا ذکاوتی قراگوزلو و جمعی از مدیران فرهنگی، ناشران و علاقه‌مندان به فرهنگ برگزار شد، ازکتاب «جوامع علم موسیقی» ابن سینا  ترجمه و تصحیح استاد سید عبدالله انوار  رونمایی شد.
استاد عبدالله انوار که از اساتید بنام حکمت و ریاضی و از نسخه‌شناسان برجسته کشور است، کل دایره‌المعارف شفای بوعلی را ۲۰ سال پیش به صورت حاشیه‌نویسی در کنار متن عربی، به فارسی ترجمه و شرح کرده است که متأسفانه تاکنون توسط هیچ ناشر یا مؤسسه فرهنگی به زیور چاپ آراسته نشده است.تنها قسمت موسیقی این کتاب را که شیخ‌الرئیس بر آن نام جوامع علم موسیقی گذاشته و مهم‌ترین‌ اثر ابن‌ سینا در موسیقی‌ است توسط او از زبان عربی به فارسی برگردانده شده، به همت بنیاد بوعلی سینا در همدان انتشار یافته است.
انوار علاوه بر ترجمه شرحی نیز بر این کتاب آورده است. این کتاب در مباحث نظری علم موسیقی بحث می‌کند و از فلسفه اوسط یا علم تعلیمی است. محتویات کتاب جوامع علم موسیقی از ۶ مقاله تشکیل شده که که‌ هر مقاله‌ به‌ نوبه خود چند فصل‌ دارد: مقاله اول‌ مشتمل‌ بر ۴ فصل‌ و مقدمه‌ای‌ کوتاه‌ است‌.
در این‌ مقدمه‌، ابن‌ سینا نخست‌ نقش‌ اعداد و محاسبات‌ عددی‌ در موسیقی‌ را بیان‌ می‌کند و سپس‌ به‌ ویژگیهای‌ صورت‌ در بین‌ محسوسات‌ و اینکه‌ می‌تواند موجب‌ لذت‌ یا بر اثر افراط ، موجب کراهت‌ شود، اشاره‌ می‌کند و آن‌ را از جهاتی‌ همانند بوی‌ ( رائحه‌ ) می‌شناسد.

 عبدالله انوار  نیز گفت: کتاب «شفاء» بیشتر از آن چیزی است که باید درباره آن صحبت کرد. ابن‌‌سینا در این کتاب نیز نبوغ خود را نشان داده که از محاسبات ریاضی استفاده کرده است و ماجرای دایره متفقات را مطرح کرد. او در حالی این کار را انجام داد که نوازنده نبوده است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد شرایطی فراهم شود که جامعه ما متوجه شود افرادی مانند بولی سینا چقدر به این سرزمین خدمات ارزنده ای کرده‌اند.

abdollah-anvar-ronamaei-ketab-2