رونمایی «دانشنامه خلیج‌فارس»

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از دانشنامه خلیج‌فارس ایران، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دستاوردها و فعالیت‌های دانشگاهی و پژوهشی کشور تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی با اشاره به بازدید اخیر خود از مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

ronamaei-daneshname-khalij-farsمحمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از دانشنامه خلیج‌فارس ایران، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دستاوردها و فعالیت‌های دانشگاهی و پژوهشی کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی با اشاره به بازدید اخیر خود از مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: این مرکز طرح‌های مهمی مانند نمایه مقالات علمی پژوهشی کشور و جهان اسلام و همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور را با شاخص‌های مهم و معتبر در دست اجرا دارد اما اطلاع‌رسانی شایسته‌ای از آن صورت نمی‌گیرد، البته مراکز بسیاری همانند همین بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران در عرصه آموزش عالی مشغول فعالیت هستند اما دستاوردهای آنها نشان داده نمی‌شود.

وی افزود: بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران با تلاش علمی و جدیت بسیار، آثار بزرگی را با همکاری محققان برجسته کشور در زمینه دانشنامه‌نویسی و فرهنگ‌نامه‌نویسی تدوین کرده که سال‌ها زمان برده اما این فعالیت‌ها کمتر رسانه‌ای شده است.

وزیر علوم مستند‌سازی دستاوردهای علمی پژوهشی کشور را یک ضرورت دانست و بر ضرورت مستند‌سازی فناوری‌های ابداع شده توسط دانشمندان ایرانی در گذشته و دستاوردهای فناورانه زمان حال تاکید کرد.

وزیر علوم با قدردانی از مدیران و محققان بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران برای تدوین دانشنامه خلیج‌فارس گفت: خلیج‌فارس که یکی از سه خلیج مهم دنیاست علاوه بر اهمیت استرات‍ژیک، داشتن ذخایر فسیلی و منابع دریایی برای ایران اهمیت تاریخی دارد و  اسناد تاریخی بسیاری در این باره موجود است.

وی با اشاره به تلاش‌های برخی کشورهای منطقه خلیج‌فارس برای تحریف نام این دریا گفت: اسناد متقن تاریخی بسیاری بر ایرانی بودن نام این دریا وجود دارد و حتی احمد مختار امبو، مدیرکل سازمان یونسکو در سه دهه قبل  طبق بخشنامه‌ای رسمی اعلام کرد که در تمامی نقشه‌ها، مکاتبات و نامه‌های بین‌المللی باید از نام خلیج‌فارس استفاده شود.

وزیر علوم همزمان با رونمایی از «دانشنامه خلیج فارس» از «فرهنگ توصیفی پژوهش»، جلد هفتم «دانشنامه پزشکی»، «دانشنامه ادبیات جهان»، «فرهنگ دامپزشکی و دانشنامه فشرده پپتیدها» رونمایی کرد.

دانشنامه دو جلدی «خلیج‌فارس»، در بردارنده ۷۱۱ مقاله به‌همراه تصویر، نقشه، جدول و نمودار است و  پیرامونِ کشورها، استان‌ها، شهرها، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی- علمی، جهانگردان، کتاب‌ها، جنگ‌ها، پیمان‌نامه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ملی و جهانی، جشن‌ها و اساطیر مرتبط با خلیج‌فارس است.