رونمایی از کتاب علاءالدوله سمنانی و بزرگداشت دکتر عبدالرفیع حقیقت در نمایشگاه کتاب

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ مراسم روز سمنان و رونمایی از کتاب علاءالدوله سمنانی یکی از مفاخر بزرگ ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار شد. روز جمعه بیست و چهارم اردیبهشت که روز استان سمنان در بیست و نهمین سال نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نام گرفته بود، به مناسبت رونمایی از دیوان […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

bozorgdasht-abdolrafie-haghighatمراسم روز سمنان و رونمایی از کتاب علاءالدوله سمنانی یکی از مفاخر بزرگ ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار شد.

روز جمعه بیست و چهارم اردیبهشت که روز استان سمنان در بیست و نهمین سال نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نام گرفته بود، به مناسبت رونمایی از دیوان کامل اشعار فارسی و عربی شیخ علاءالدوله سمنانی عارف بزرگ قرن هفتم و هشتم هجری، از خدمات و زحمات فرهنگی و تاریخی استاد عبدالرفیع حقیقت سمنانی نیز تقدیر شد.

گفتنی است که دیوان اشعار شیخ علاءالدوله سمنانی، بعد از ششصد سال از روی نسخه منحصر به فرد آن که در موزه پاریس ضبط است، توسط دکتر عبدالرفیع حقیقت (رفیع) شاعر و مورخ پژوهشگر چاپ و منتشر شده است.

این مراسم با حضور دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیرمسئول روزنامه مردم‌سالاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان و کلیه اعضای جمعیت سمنانیان و انجمن کومشیان مقیم تهران و فرهنگ‌دوستان علاقه‌مند انجام گرفت.

دکتر مصطفی کواکبیان و سایر استادان و مدیران و فرهنگدوستان حاضر در مراسم، از ۱۲۱ مجلد کتاب تألیف شده دکتر حقیقت در مدت ۶۰ سال، که ۲۱ مجلد آن مربوط به استان سمنان است در سرای انجمن قلم (شهر آفتاب) تهران تجلیل فرهنگی به عمل آوردند. با تقدیم لوح افتخار و سپاس به این مؤلف و پژوهشگر پرکار، مراسم پایان یافت.

دکتر عبدالرفیع حقیقت سمنانی (رفیع) پس از مراسم، نامه خود خطاب به رئیس جمهور را در اختیار روزنامه اطلاعات قرار داد.

حضور محترم جناب دکتر حسن روحانی

ریاست جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام و ارادت چهل ساله به استحضار عالی می‌رساند همان‌طور که در جراید منتشر شده است، دیوان کامل اشعار فارسی و عربی شیخ علاءالدوله سمنانی عارف و شاعر بزرگ قرن هفتم و هشتم هجری را که نسخه منحصر به‌فرد آن در کتابخانه موزه پاریس ضبط است، برای نخستین بار خطاطی و چاپ و منتشر کردم. و به همین مناسبت مراسمی در شهر کتاب آفتاب در روز جمعه بیست و چهارم اردیبهشت که به نام روز استان سمنان نام گرفته بود برگزار گردید. متأسفانه آرامگاه این عارف بزرگ جهانی که مردم کشمیر و فرهنگ‌دوستان ستایشگر شبانه‌روزی او هستند، به‌صورت خرابه‌ای جلوه‌گر است. اکنون با توجه به علاقه ویژه‌ای که حضرتعالی به استان سمنان دارید و زادگاه شما با آرامگاه شیخ در صوفی‌آباد بیابانک ۶ کیلومتر فاصله دارد، خواهشمند است دستور احداث ساختمان مجللی را برای این عارف جهانی صادر فرمایید.

با تشکر، عبدالرفیع حقیقت(رفیع)، مدیر جمعیت سمنانیان مقیم مرکز و انجمن کومشیان مقیم تهران و عضو هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان سمنان

متن لوح سپاس اهدایی به دکتر عبدالرفیع حقیقت به شرح زیر است:

محقق و پژوهشگر ارجمند جناب آقای دکتر عبدالرفیع حقیقت

حضور محترم هیأت امناء انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان سمنان

سلام علیکم

در طول تاریخ پر از فراز و نشیب فرهنگ و تمدن ایران اسلامی علما و فضلای مسلمان در حفظ و نگاهبانی خردورزی و فرزانگی نقشی ماندگار و آثاری پایدار بر جا نهاده‌اند. فرا رسیدن بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت مغتنمی است تا از آن استاد فرزانه که عمری را در راه نشر و ترویج علوم و فرهنگ ایران و اسلام سپری نموده‌اید تقدیر و تشکر نماییم.

سلامتی و توفیق روزافزون شما را در تداوم بهره‌گیری اهالی فرهنگ و اندیشه از چشمه جوشان آن استاد فرزانه از درگاه الهی مسئلت می‌نماید.

محمدرضا سوقندی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان