رونمایی از تمبر یادبود استاد حسین بهزاد

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۳ به مناسبت یکصد و بیستمین زادروز استاد حسین بهزاد طی مراسمی تمبر یادبود این استاد نامدار مینیاتور رونمایی شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مراسم همزمان با بیستمین سالگرد گشایش موزه آثار استاد حسین بهزاد با حضور […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۳

tamre-yadbod-hossein-behzad

به مناسبت یکصد و بیستمین زادروز استاد حسین بهزاد طی مراسمی تمبر یادبود این استاد نامدار مینیاتور رونمایی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مراسم همزمان با بیستمین سالگرد گشایش موزه آثار استاد حسین بهزاد با حضور تنی چند از مسئولین و هنرمندان برگزار شد.
در این مراسم، سرپرست مجموعه سعدآباد گفت: برگزاری چنین مراسمی برای معرفی هنرمندان از کارکردهای موزه هاست ،نه فقط معرفی هنر آنها بلکه معرفی اندیشه و تفکر آنها نیز جزء رسالت و کارکرد موزه ها تلقی می شود.
یوسف منصورزاده افزود: استاد بهزاد از هنرمندان دوره معاصر است که با هنر خویش توانسته تاریخ نگارگری را از عصر مانی تا عصر حاضر ارتباط دهد و پیوندی را بین نسل ها برقرار کند و این ارتباط را به آیندگان نیز منتقل کند.
مسئول موزه استاد حسین بهزاد نیز در این مراسم گفت: در سال ۱۳۷۱ با اهداء ۲۸۷ اثر از آثار استاد حسین بهزاد مینیاتور از سوی مرحوم پرویز بهزاد به سازمان میراث فرهنگی ، طی قراردادی مشخص و معین ، مبنی بر افتتاح و تشکیل موزه ای با نام این استاد گرانقدر، این آثار از منزل شخصی استاد لیست برداری و تحویل میراث فرهنگی شد.
طاهره شیربچه افزود: پس از دو سال یعنی در سال ۱۳۷۳ به مناسبت صدمین سالگرد تولد استاد بهزاد ، موزه بهزاد افتتاح و کارش را آغاز کرد و این کار و تلاش به مدت ۱۲ سال ادامه یافت.
در ادامه مراسم استاد عباس جمالپور محقق و پژوهشگر که به عنوان یکی از مینیاتوریسیت های جهانی شناخته شده است در زمینه های مختلف هنر و انرژی هنر و همچنین در خصوص جایگاه هنری استاد حسین بهزاد و بررسی تأثیر اشعار خیام در آثار این هنرمند به سخنرانی پرداخت.
سید عبدالمجید شریف زاده مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: استاد حسین بهزاد از مهمترین اساتید نگارگری ایران است.
در پایان مراسم از تمبر یادبود استاد حسین بهزاد بمناسبت یکصد و بیستمین زاد روز این هنرمند و بیستمین سالروز گشایش موزه اختصاصی آثار این هنرمند در مجموعه سعدآباد ، رونمایی شد و از دست اندرکاران برگزاری این مراسم با اهدای لوح و هدایا تقدیر و قدردانی شد.