رونمایی از نهج البلاغه موضوعی در کتابخانه ملی ایران

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۴ شهریور ۱۳۹۴ مراسم رونمایی از کتاب «نهج البلاغه موضوعی»، ترجمه آیت الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور، رئیس بنیاد نهج البلاغه، در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد. مراسم رونمایی از کتاب «نهج البلاغه موضوعی»، ترجمه آیت الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور، رئیس بنیاد نهج البلاغه، روز گذشته، ۳ شهریور ۱۳۹۴ در اندیشگاه کتابخانه ملی با […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۴ شهریور ۱۳۹۴

ronamaei-nahjolbalaghe-mozoei-ketabkhane-meli

مراسم رونمایی از کتاب «نهج البلاغه موضوعی»، ترجمه آیت الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور، رئیس بنیاد نهج البلاغه، در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد.

مراسم رونمایی از کتاب «نهج البلاغه موضوعی»، ترجمه آیت الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور، رئیس بنیاد نهج البلاغه، روز گذشته، ۳ شهریور ۱۳۹۴ در اندیشگاه کتابخانه ملی با حضور مترجم کتاب و حجت‌الاسلام میثم امرودی، دکتر منصور پهلوان، احمد خاتمی و مصطفی دلشاد تهرانی برگزار شد.

آیت‌الله دین‌پرور در این مراسم با اشاره به اینکه ضرورت و نیاز دانشجویان به نهج‌البلاغه ما را بر آن داشت که ترجمه موضوعی از آن داشته باشیم، گفت: در جامعه امروزی که مورد تهاجم فرهنگی قرار داریم نیاز است که با مفاهیم اسلامی و نهج‌البلاغه آشنا شویم.

حجت‌الاسلام میثم امرودی مشاور شهردار و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از این مراسم گفت: آیت الله دین‌پرور اشاره کردند به هجمه‌ای که علیه جامعه جریان دارد، این هجمه بدین صورت است که قصد دارند ناکارآمدی دین در عرصه جامعه را مطرح کنند و بگویند که دین نمی‌تواند جامعه را اداره کند. این دیدگاه در بین برخی از اهل قلم هم وجود دارد. برخی ها معتقدند دین توصیه‌های مدیریتی دارد و برخی نیز دیگر معتقدند که دین یک تئوری مدیریتی است.وی افزود: اساساً ما با این نگاه مشکل داریم؛ چرا که دین مبتنی بر وحی است و نمی‌تواند یک تئوری باشد. یک نگاه هم، نگاه متعالی است که آیت‌الله جوادی آملی مطرح می‌کند و می‌گوید نگویید اسلام مدیریتی، بلکه اسلام عین مدیریت است. این یک اصل است که اگر ادعای هدایت بشر را دارد پس برای تمام ابعاد زندگی بشر اصولی را تعریف کرده است.دکتر احمد خاتمی، دیگر سخنران این مراسم با بیان اینکه با تمام تلاش‌هایی که در این ۳۶سال اخیر درباره نهج البلاغه انجام شده است، همچنان این کتاب مغفول و مظلوم است، سخنان خود را آغاز کرد و گفت: هنوز نتوانسته‌ایم با نهج‌البلاغه انسی شایسته این کتاب برقرار کنیم. مانند انسی که با قرآن و صحیفه سجادیه داریم. ادبیات و زبان نهج البلاغه، ادبیات و نثر فاخری است به طوری که اگر در نثر عربی از قرآن بگذریم، نمونه‌ای مانند نهج البلاغه نمی توانیم پیدا کنیم.

دکتر منصور پهلوان در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به اینکه نهج البلاغه همانطور که از عنوانش پیدا است، نهج البلاغه است، اما باید توجه داشت فقط بلاغت نیست بلکه تمام معارف اسلامی در آن وجود دارد. نهج البلاغه بهترین تفسیر موضوعی قرآن کریم است. اگر قرآن از زهد صحبت می‌کند تبیین آن در نهج البلاغه است و موارد دیگر است.