روز شعر و ادب فارسی، بزرگداشت استاد شهریار

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ در جمهوری اسلامی ایران، به پاس مقام بزرگداشت استاد شهریار، شاعر نامدار، روز درگذشت وی را روز «شعر و ادب فارسی» نامیده است. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی این روز را گرامی می دارد. برگی از زندگی شهریار محمدحسین بهجت تبریزی، متخلص به شهریار در ۱۲۸۵هـ .ش در […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۴

shahryarدر جمهوری اسلامی ایران، به پاس مقام بزرگداشت استاد شهریار، شاعر نامدار، روز درگذشت وی را روز «شعر و ادب فارسی» نامیده است.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی این روز را گرامی می دارد.

برگی از زندگی شهریار

محمدحسین بهجت تبریزی، متخلص به شهریار در ۱۲۸۵هـ .ش در روستای خشکناب در بخش قره‌چمن آذربایجان متولد شد.پدرش، حاج میرآقا خشگنابی، در تبریز وکیلبود. ایام کودکی را به علت مصادف بودن با انقلاب تبریز در قرای تبریز به سر برد. تحصیلات مقدماتی را نزد پدر فرا گرفت و «گلستان» و «نصاب الصبیان» را خواند و از همان اوان با دیوان حافظ الفتی خاص یافت. پس از طی تحصیلات ابتدایی،دوران متوسطه را در مدارس «متحده» و «فیوضات» در تبریز گذراند. در ۱۳۰۰هـ .ش به تهران آمد و دنباله تحصیلات خود را در مدرسه «دارالفنون» در رشته طب دنبال کرد، اما پس از پنج سال آن را نیمه تمام رها کرد و به خراسان رفت و تا ۱۳۱۴هـ .ش در آنجا ماند. شهریار پس از ترک تحصیل، به طور جدی به شعر و شاعری روی آورد و اولین دفتر شعر خود را در ۱۳۰۸هـ .شبا مقدمه ملک‌الشعرای بهار، سعید نفیسیو پژمان بختیاریمنتشر کرد. در ۱۳۱۵ هـ .ش به تهران بازگشت و به استخدام بانک کشاورزی درآمد. در مرداد ماه ۱۳۳۲هـ .ش به تبریز منتقل شد و تا آخر عمر در همانجا زیست. در سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۰هـ .ش منظومه معروف خود «حیدربابایه سلام» را -که از مهم‌ترین آثار ادبی زبان آذری به شمار می رود – به چاپ رساند. همچنین مدتی در دانشگاه تبریزبه تدریس پرداخت، دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز نیز عنوان دکترای افتخاری را به وی اعطا کرد. شهریار با موسیقی آشنایی داشت و سه تار می‌نواخت. شهریار در تهران درگذشت و بنا به وصیتش در مقبرهالشعرای سرخاب تبریز به خاک سپرده شد. از دیگر آثار وی می توان به « حالا چرا» و «دیوان» شعر اشاره کرد.

سریالی تلویزیونی درباره زندگی این شاعر نامدار معاصر توسط کمال تبریزی در ۱۳۸۷هـ .ش ساخته شد.