روز بزرگداشت شیخ صدوق

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سالروز بزرگداشت شیخ صداقت پیشه، آموزگار نستوه شیعه و فقیه بزرگ شیعه شیخ صدوق را گرامی می دارد. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: عالمان، امینان خدا بر آفریده های اویند. امام علی (ع) می فرمایند: دانشمندان پاک ترین مردم در خلق و خوی […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

sheykhsadughانجمن آثار و مفاخر فرهنگی سالروز بزرگداشت شیخ صداقت پیشه، آموزگار نستوه شیعه و فقیه بزرگ شیعه شیخ صدوق را گرامی می دارد.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: عالمان، امینان خدا بر آفریده های اویند.

امام علی (ع) می فرمایند: دانشمندان پاک ترین مردم در خلق و خوی و کم طمع ترین آنان در حلقت و طبیعت اند.

از تکاپوی قلم زرنگارش ستاره می طراوید. ردای فقاهت برازنده اش بود. از مسیر گام های او هنوز چشمه می جوشد و جان های تشنه طلاب از خنکای دست نوشته های او سیراب می شوند. از همان کودکی قلم به گرمای انگشتانش آشنا می شود و دروازه های بزرگ علم با کلید سخت کوشی او به روی جویندگان و خواهندگان معرفت گشوده می شوند. او شیخ صدوق است. او پیر طریقت صادقان است. نامش ستودنی که یادآور تهذیب و پارسایی است.

برگی از زندگی شیخ صدوق

ابوجعفر محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه، مشهور به ابن بابویه قمی، فقیه، محدث، مفسر، حافظ قرآن و رجال شناس معروف شیعی در حدود ۳۰۶هـ .ق در خاندانی اهل علم و فقاهت در قم متولد شد. ابتدا نزد پدرش، ابوالحسن که فقیه و محدث والایی بود، به فراگیری علوم مقدماتی دینی پرداخت. همچنین از محمد بن حسن بن ولید و محمد بن علی ماجیلویه و احمد بن علی بن ابراهیم قمی و عده ای دیگر، فقه و حدیث آموخت. سپس سفرهای متعددی کرد و در ری، نیشابور، مشهد، بلخ، بخارا، مدینه،کوفه، همدان و بغداد نزد عالمان، استادان و حدیث شناسان بزرگ عصر خود به تحصیل پرداخت و از سرآمدان عصر خود شد. در بغداد، توجه دانشمندان آن دیار را به سوی خود معطوف کرد. او در طول حیات خویش شاگردان برجسته‌ای چون شیخ مفید، حسن بن محمد قمی، علم الهدی سید مرتضی، هارون بن موسی تلعکبری و حسین بن عبیدالله غضائری را پرورش داد. در اواخر عمر در شهر ری ساکن شد و در ۳۸۱هـ .ق در همانجا درگذشت.