دیدار مهندس قنواتی، دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خوزستان با مدیران انجمن

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ مهندس همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خوزستان با مدیران انجمن دیدار و گفتگو کرد. مهندس قنواتی در نشستی با آقای حسین شاکری، قائم‌مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دکتر نادره جلالی، مدیر روابط عمومی انجمن، آقای علی یاری، […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

111مهندس همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خوزستان با مدیران انجمن دیدار و گفتگو کرد.

مهندس قنواتی در نشستی با آقای حسین شاکری، قائم‌مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دکتر نادره جلالی، مدیر روابط عمومی انجمن، آقای علی یاری، مسئول دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خوزستان روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ دیدار و گفتگو کرد.
در این نشست همایون قنواتی ضمن عرض تبریک به مناسبت انتصاب آقای شاکری به سمت قائم ‌قام انجمن، گزارشی از روند فعالیت انجمن آثار و مفاخر خوزستان را بیان کرد و  معرفی و شناساندن مفاخر استان  و بررسی جنبه‌های مختلف زندگی علمی و فرهنگی آنها  را امری ضروری دانست.
وی با تصریح اینکه نکوداشت مفاخر علمی و فرهنگی استان به تقویت مؤلفه‌های انسجام ملی و وحدت اجتماعی می‌انجامد و زمینه‌ آشنایی‌ نسل کنونی را با خدمات و نقش مفاخر علمی و فرهنگی  در پیشرفت علم و معرفت و فرهنگ فراهم خواهد کرد، خواستار توجه، همکاری و حمایت بیشتر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی  برای ارتقای فعالیت‌‌های انجمن مفاخر استان شد.
آقای شاکری، قائم‌مقام انجمن نیز ضمن یادآوری ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل استان خوزستان پیرامون اهمیت فعالیت این شعب استانی با مهندس قنواتی به بحث و تبادل نظر پرداخت. وی  بر لزوم جمع‌آوری و تشکیل بانک اطلاعاتی مفاخر استان تأکید ورزید.
قائم‌مقام انجمن با اشاره به اینکه باید نسبت به تبیین جایگاه ارزشمند این استان در تمدن ایرانی و اسلامی کوشید، گفت: انجمن آثارو مفاخر فرهنگی خوزستان باید تلاش کرده و  مفاخر استان را با برپایی مجالس بزرگداشت به نسل حاضر بشناساند.
آقای شاکری  اظهار امیدواری کرد که انجمن آثار و مفاخر خوزستان با فعالیت چشمگیر خود در حوزه معرفی مفاخر و مشاهیر ملی بتواند  الگوی دیگر شعب استانی انجمن قرار بگیرد.
دکتر جلالی نیز با توجه به پیشینه غنی فرهنگی و تمدنی  این استان، از خوزستان به‌عنوان مهد علم و دانش یاد کرد و گفت: در این منطقه  اقوام مختلفی چون  عرب، لر، بختیاری و .. ساکن بوده‌اند و خوزستان همواره در طول تاریخ عالمان و دانشمندان بسیاری را در علوم مختلف پرورش داده که برخی از آنان چون شیخ مرتضی انصاری، شیخ محمدتقی شوشتری و آیت الله بهبهانی فخر عالم تشیع بوده‌اند.
مدیر روابط عمومی انجمن در ادامه افزود: در تاریخ معاصر نیز خوزستان دارای مفاخر و مشاهیر متعددی است و در تاریخ انقلاب مشروطه ایران نمی‌توان نقش موثر بختیاری‌ها و سردار اسعد را به فراموشی سپرد.
وی معرفی مشاهیر و مفاخر استان را از طریق  برپایی مراسم بزرگداشت و همایش‌های داخلی و  بین‌المللی امری مهم دانست. زیرا معرفی این مفاخر  به مردم بویژه نسل جوان امروزی، علاوه بر ارج نهادن به شأن و منزلت آنان، این امر می‌تواند مبنای همبستگی و همگرایی مردم و اقوام خوزستان باشد تا در پرتو آن برخی شکاف‌ها و اختلافات  قومی به رأفت و درک متقابل از یکدیگر تبدیل گردد.
علی یاری نیز از مقدمات برگزاری همایش آیت‌الله علامه وحید بهبهانی -که به حق او را  مجدد مذهب شیعه دوازده امامی دانسته‌اند- با همکاری دانشگاه چمران، دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی در استان خبر داد و گفت: اقدامات اولیه این کار نیز صورت پذیرفته است.

IMG 7900
مهندس قنواتی تأسیس موزه مشاهیر و مفاخر استان و  راه‌اندازی سایت مفاخر را از اولویت‌های کاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خوزستان برشمرد. همچنین از برگزاری مراسم بزرگداشت ناخدا بزرگ پورشهریار صاحب کتاب عجایب هند که در سال ۱۳۴۸ به وسیله محمد ملک‌زاده به زبان فارسی ترجمه و در انتشارات بنیاد فرهنگ منتشر شده است، خبر داد.
در خاتمه این نشست درباره پیشنهاد دکتر مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مبنی بر یکی از برنامه‌های آتی انجمن یعنی  برگزاری مراسم همایش  پزشک نامدار و حکیم فرزانه والامقام  خوزستان علی بن عباس اهوازی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.