دفاع از فلسفه در فرهنگسرای اندیشه

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ دومین شب علوم انسانی با عنوان دفاع از فلسفه با بزرگداشت پرفسور «کرستین یحیی بونو» فیلسوف فرانسوی و دکتر عبدالحسین خسروپناه رییس انجمن حکمت و فلسفه ایران در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه دکتر ژولین پلیسیه نویسنده و پژوهشگر دانشگاه تولوز فرانسه […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۴

defa-falsafe-farhangsara-andishe

دومین شب علوم انسانی با عنوان دفاع از فلسفه با بزرگداشت پرفسور «کرستین یحیی بونو» فیلسوف فرانسوی و دکتر عبدالحسین خسروپناه رییس انجمن حکمت و فلسفه ایران در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه دکتر ژولین پلیسیه نویسنده و پژوهشگر دانشگاه تولوز فرانسه در مراسم دومین شب علوم انسانی با عنوان دفاع از فلسفه که با مشارکت مجله عصر اندیشه و مرکز تحقیقات علوم انسانی اسلامی صدرا در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، در سخنانی با طرح این پرسش که آیا دفاع کردن از فلسفه به معنای کاربردی کردن آن است، اظهار کرد: فلسفه برای یک جوان امروزی تنها یک واحد درسی است. در حالی که ملکه علوم است و البته اگر از ملکه بودن علوم تبدیل به خادم دنیا شود، کاملا از مفید بودن خارج می شود.پلیسیه با بیان این که در ایران در کشوری اسلامی هستیم و فلسفه اسلامی وجود دارد، عنوان کرد: در اینجا ولایت فقیه و روحانیت، همه در کنار علوم دیگر فلسفه می خوانند. اما در دنیا فلسفه خیلی مهجور است و چرا فیلسوف نباید در عین حفظ استقلال از طریق سیاست بتواند به جامعه خدمت کند. چرا که بهترین راه برای خدمت به جامعه سیاست است.
حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران نیز با اشاره به این که دفاع از فلسفه وقتی مطرح می شود که هحجمه ای اتفاق افتاده باشد، عنوان کرد: باید این سوال را مطرح کرد که آیا حمله به فلسفه چیز خوبی است؟ من تصور می کنم همه در حال خدمت به فلسفه هستند و تمام جریان ها همون اخباریگری، فلسفه گریزی، فلسفه ستیزی و … در واقع به فلسفه خدمت می کنند و اگر دفاع فیلسوفان هم دفاع معقولی باشد، فلسفه رشد می کند.
وی تصریح کرد: به همه حمله کنندگان به فلسفه ارج می نهم و فیلسوفان را توصیه می کنم که
سعه صدر داشته باشند و با اخلاق، منطق، حکمت و فضیلت به دفاع از فلسفه بپردازند. البته این یک بخش ماجرا است و این که منتظر باشیم نقدها صورت بگیرد و بعد دفاع کنیم نیز حرکتی انفعالی است.
رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران همچنین گفت: اهل فلسفه باید به بحث کاربردی کردن فلسفه برای ایران امروز دقت و توجه داشته باشند، آیا دو نهاد آموزشی فلسفه در ایران با کارهای ارزشمندی که انجام می دهند می توانند فلسفه را کاربردی کنند؟ و اصلا مگر فلسفه همچون علم مهندسی است که کاربردی شود. فلسفه یک علم انتزاعی است. من معتقدم کاربردی کردن فلسفه معقول و معنادار است و متاسفانه فلسفه در شرایط آموزشی و پژوهشی کشورمان هنوز کاربردی نشده است.
پروفسور کرستین یحیی بونو فیلسوف و الهی دان فرانسوی نیز در این مراسم با تاکید بر این که هیچگاه حقیقت و فضیلت به صورت جداگانه بررسی نمی شود، اظهار کرد: فلسفه جدایی از اسلام نیست و به معنای همان سیر فیلسوفانی است که از فارابی شروع شد و تا آخرین مرحله به ملاصدرا ختم شد.
در این مراسم با اهدای تابلوهای طراحی چهره پرفسور بونو و دکتر خسروپناه به همراه لوح تقدیر به آنها، از این دو شخصیت فلسفی تقدیر و تجلیل به عمل آمد.