درگذشت محمد بیگلری‌پور، پیشکسوت موسیقی و رهبر ارکستر سمفونیک

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۱ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت استاد محمد بیگلری‌پور، پیشکسوت موسیقی را به جامعه علمی و هنری کشور تسلیت عرض می نماید. محمد بیگلری‌پور، پیشکسوت موسیقی و رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما، شامگاه چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۱ در پی ابتلا به سرطان در تهران درگذشت. مراسم تشییع پیکر […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۱

mohamadbiglaripurانجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت استاد محمد بیگلری‌پور، پیشکسوت موسیقی را به جامعه علمی و هنری کشور تسلیت عرض می نماید.

محمد بیگلری‌پور، پیشکسوت موسیقی و رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما، شامگاه چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۱ در پی ابتلا به سرطان در تهران درگذشت.

مراسم تشییع پیکر رهبر ارکستر سمفونیک صداوسیما صبح شنبه، ۳۰ دی‌ماه، از مقابل مسجد بلال سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و در قطعه هنرمندان بهشت‌ زهرا (س) به خاک سپرده شد.

برگی از زندگی محمد بیگلری پور

محمد بیگلری‌پور که ۶۷ سال سن داشت، مدرس و تحصیل‌کرده دانشگاه تهران و رهبر ارکستر سمفونیک صداوسیما بود.

این هنرمند از پرتلاش‌ترین آهنگ‌سازان کشور بود که بعد از انقلاب، قطعات موسیقی بسیاری ساخت. او سازنده اولین سرود جمهوری اسلامی ایران بود.

سمفونی‌های «انقلاب»، «ایران»، «حضرت محمد (ص)» و اجرای سمفونی «در ازل» از جمله آثار بیگلری‌پور است.

دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در پیامی درگذشت این هنرمند متعهد و خالق آثار حماسی انقلابی را به جامعه هنری کشور و خانواده ارجمند ایشان تسلیت گفت.

متن پیام محمود احمدی نژاد بدین شرح است:

«انا لله و انا الیه راجعون»

خبر درگذشت استاد بزرگ و گرانقدر موسیقی کشور، مرحوم محمد بیگلری پور، هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی و رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیمای جمهوری اسلامی موجب تاثر و تالم خاطر گردید.

بی شک طنین دلنشین سرود «پاینده بادا ایران» به عنوان اولین سرود ملی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی و دیگر آثار ارزشمند حماسی و انقلابی وی تا همیشه در یاد و خاطره ملت ایران باقی خواهد ماند.

اینجانب درگذشت این هنرمند متعهد و خالق نواهای ماندگار را به اهالی فرهنگ و هنر و بویژه خانواده محترم ایشان تسلیت گفته و برای آن مرحوم رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان و دوستداران وی صبر و شکیبایی مسئلت دارم.

محمود احمدی نژاد

دکتر سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی پیامی درگذشت محمد بیگلری‌پور را تسلیت گفت.

هوالباقی 

سرود بلندی بود؛ در عمر کوتاه دنیایی‌اش! بی گمان برلبان هنر تا همیشه زمزمه خواهد شد. پازل هنر یکی از قطعات بزرگ خود را از دست داد و از تابلوی دیدار افتاد لیکن جای خالی این قطعه قطعاً به سادگی پرنخواهد شد.
مردی از مردستان هنر متعهد مرحوم محمد بیگلری‌پور به دیدار معبودی رفت که عمری را به ترنم نشانه‌هایش، رویای فسانه‌هایش، خلوت شبانه‌هایش و ناز بهانه‌هایش با ترانه‌هایش انتظار لقایی داشت و چشم بر تماشایی داشت از جنس پذیرش و آمرزش!

هجرانش را بر خاندانش همراه با صبوری و مأجوری از ساحت حضرت حق مسئلت می‌نمایم.

یاران و شاگردانش را به تأسی از سخت کوشی و خوش خروشی ایشان چشم انتظار آثاری به تایید ماندگاری وی هستیم.

یادش ماندگار و هنرش برقرار باد.

سید محمد حسینی

همچنین شاه‌آبادی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز درگذشت محمد بیگلری‌پور را طی پیامی تسلیت گفت:

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت هنرمند عزیز و متعهد، استاد محمد بیگلری پور مایه تاسف و تاثر و فقدان این استاد ارجمند ضایعه ای برای جامعه موسیقی است.

استاد بیگلری پور را با توجه به آثار به جامانده از ایشان می‌توان از مصادیق هنر دینی پس از انقلاب دانست. ایشان با خلق آثار متعدد از جمله اولین سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، تلاشی در خور تحسین در زمینه‌ ادای دین به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشتند.

در گذشت این هنرمند متعهد را به جامعه هنری کشور به ویژه هنرمندان عرصه موسیقی و نیز به خانواده ایشان تسلیت گفته و برای آن مرحوم رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگانشان صبر مسئلت دارم.

حمید شاه آبادی