درگذشت دکتر صادق آیینه‌وند

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ دکتر صادق آیینه‌وند، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و چهره ماندگار تاریخ و استاد تاریخ اسلام دانشگاه، درگذشت. دکتر آئینه‌وند برای سومین‌بار متوالی از ابتدای امسال به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی خونی به بیمارستان منتقل شده و در بیمارستان لاله تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار داشت. شخصیت‌های مختلفی […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

dargozasht-sadegh-ayenevand

دکتر صادق آیینه‌وند، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و چهره ماندگار تاریخ و استاد تاریخ اسلام دانشگاه، درگذشت.

دکتر آئینه‌وند برای سومین‌بار متوالی از ابتدای امسال به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی خونی به بیمارستان منتقل شده و در بیمارستان لاله تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار داشت.

شخصیت‌های مختلفی از جمله دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، دکتر جعفر توفیقی، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای و چند نفر از شخصیت‌های کشوری در روزهای گذشته از دکتر آئینه‌وند عیادت کرده و در جریان روند معالجات او قرار گرفته‌ بودند.

دکتر صادق آئینه‌وند دانش‌آموخته دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه القدیس یوسف لبنان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود.

از او حدود ۱۰۰ مقاله و ۳۳ترجمه و تالیف به یادگار مانده است. آیینه‌وند در ۱۶دی ۱۳۹۲، چند ماه پس از آغاز کار دولت دکتر حسن روحانی، در حکمی به عنوان رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شده بود.

دکتر آئینه‌وند همچنین به عنوان عضو هیات علمی نمونه کشوری، چهره فرهیخته استان همدان و چهره ماندگار در سال ۱۳۸۵انتخاب شده بود.

پیام تسلیت رئیس جمهوری

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت دکتر صادق آیینه وند؛ استاد برجسته تاریخ اسلام را تسلیت گفت.

متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت دانشمند سختکوش واندیشمند فروتن، دکتر صادق آیینه‌وند، ضایعه‌ای سنگین برای فرهنگ و جامعه دانشگاهی کشور است. او آثار فراوان و ماندگاری در عالم تفکر، تحقیق و تدریس خلق کرد و امید می‌رفت که فرصت آفرینش‌های جدید علمی را داشته باشد که به ناگاه از میان ما رفت و به حق پیوست.

این استاد برجسته تاریخ اسلام، با گنجینه‌ای از دانش و بصیرتی ژرف، افق‌های تازه‌ای در نشر معارف، فرهنگ اعتدال و خردورزی بازگشود.

این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، استادان، محققان، دانشجویان و همکارانش تسلیت می‌گویم و از خداوند بزرگ برای او رحمت و رضوان و برای بازماندگان شکیبایی مسئلت می‌نمایم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

پیام تسلیت رئیس مجلس

رئیس مجلس در پیامی، درگذشت صادق آیینه وند رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را تسلیت گفت و از وی به عنوان استاد فرهیخته، چهره ماندگار و شخصیت برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور یاد کرد.

دکترعلی لاریجانی در این پیام آورده است: درگذشت نویسنده متعهد، مورخ و استاد برجسته تاریخ اسلام دکتر صادق آئینه وند رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی موجب تاسف و تالم شد.

در ادامه این پیام تصریح شده است: آن استاد فرهیخته و چهره ماندگار از شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور بودند که تالیفات متعدد ایشان در حوزه تاریخ تشیع و تاریخ نگاری اسلام از آثار ممتاز و مورد توجه پژوهشگران و علاقه مندان است.رئیس مجلس ادامه داد: مرحوم دکتر آئینه وند همچنین پیش از انقلاب در کنار دانشجویان مبارز و تشکل های اسلامی با انجام فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی به مخالفت با حکومت ستمشاهی پرداخت.

لاریجانی با تسلیت فقدان دکتر صادق آیینه وند به جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشور، دوستان و خانواده بزرگوارشان، برای آن استاد ارجمند رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از خداوند متعال مسالت کرد.

تسلیت وزیر علوم

در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

تسلیت حدادعادل

رییس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی در پبامی درگذشت صادق آیینه وند را تسلیت گفت.

متن پیام دکتر غلامعلی حدادعادل به شرح زیر است:

بسمه تعالی

درگذشت استاد ارجمند جناب آقای دکتر صادق آیینه وند را به بازماندگان، دوستان، همکاران و دانشجویان ایشان تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم طلب علو درجات می کند.

خدمات آن شادروان در سال‌های اخیر به عنوان عضو شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس کارگروه رشته تاریخ این شورا فراموش نخواهد شد و آثار، فکر و قلم ایشان راهگشای اهل تحقیق خواهد بود.

پیام تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر حمید میرزاده ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، در پیامی درگذشت استاد صادق آئینه‌وند را تسلیت گفت .

در این پیام آمده است:

انالله و انا الیه راجعون

ضایعه درگذشت چهره ماندگار و استاد بزرگوار دکتر صادق آیینه‌وند رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و عضو شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ضربه جبران ناپذیری است که همه دلبستگان فرهنگ و تاریخ اسلام و ایران را سوگوار کرده است.

اینجانب به نمایندگی از جامعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی این ضایعه بزرگ را به خانواده معظم ایشان و جامعه علمی و فرهنگی ایران به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند رحمان و غفار برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و سلامت آرزومندم .

پیام تسلیت رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با صدور پیامی درگذشت نخستین رایزن فرهنگی کشورمان در سوریه پس از انقلاب اسلامی و عضو شورای سیاستگذاری گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تسلیت گفت.

در پیام تسلیت ابوذر ابراهیمی‌ترکمان آمده است:

قالب خاکی به زمین بازداد

روح طبیعی به فلک واسپرد

ماه وجودش ز غباری برست

آب حیاتش به درآمد ز درد

درگذشت استاد دکتر صادق آیینه‏وند رایزن فرهنگی پیشین کشورمان در سوریه و عضو شورای سیاستگذاری گفتگوی ادیان را به همه اهل فرهنگ تسلیت می‏‌گویم. استاد آئینه‌وند سالیان درازی از عمر خود را مصروف دانش اندوزی و تربیت دانش پژوهان کرد و همواره در کنار تعلیم و تربیت، روح خود را با ایمان و تقوای الهی جلا می‏‌بخشید. وارستگی، تقوا، علم و عمل، در اثر ممارست فراوان، به بخشی از شخصیت ثابت آن استاد بی بدیل تبدیل شده بود.

اینجانب ضایعه فقدان استاد آئینه‌وند را به همه علاقه‏‌مندان به فرهنگ اسلامی تسلیت گفته و برای آن مرحوم غفران الهی و رفعت مقام از حضرت باریتعالی مسالت می‌نمایم.

برنامه مراسم تشییع

برنامه مراسم تشییع پیکر دکتر صادق آیینه‌وند از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اعلام شد. بر اساس اعلام این پژوهشگاه، مراسم تشییع پیکر پاک دانشمند فرزانه، زنده یاد مرحوم دکتر صادق آیینه‌وند، چهره ماندگار تاریخ، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح یکشنبه مورخ ۲۰/۲/۹۴ از محل دانشگاه تربیت مدرس به سمت قطعه نام‌ آوران بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

مراسم بزرگداشت وی نیز به شرح ذیل است:

۱- دوشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ ساعت ۱۶تا ۱۷.۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب

۲- سه شنبه صبح ساعت ۱۰تا ۱۲در درسالن حکمت، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

۳- سه شنبه بعد از ظهر از ساعت ۱۴تا ۱۶در دانشگاه تربیت مدرس

۴- چهارشنبه تویسرکان، مسجد اعظم واقع در خیابان شهدا، از ساعت ۱۵:۳۰الی ۱۷

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این محقق و استاد برجسته دانشگاه را به جامعه علمی کشور و خانواده محترم ایشان صمیمانه تسلیت می‌گوید.