درگذشت حمید سبزواری

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۵  حمید سبزواری، شاعر پیشکسوت انقلاب اسلامی و نخستین شاعر برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران درگذشت. حسین ممتحنی، متخلص به حمید سبزواری، شاعر پیشکسوت حوزه انقلاب اسلامی، بامداد امروز ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در سن ۹۱ سالگی درگذشت. هنوز برنامه‌ریزی دقیق برای برپایی مراسم تشییع و تدفین زنده‌یاد حمید […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

 dargozasht-hamid-sabzevariحمید سبزواری، شاعر پیشکسوت انقلاب اسلامی و نخستین شاعر برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران درگذشت.

حسین ممتحنی، متخلص به حمید سبزواری، شاعر پیشکسوت حوزه انقلاب اسلامی، بامداد امروز ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در سن ۹۱ سالگی درگذشت.
هنوز برنامه‌ریزی دقیق برای برپایی مراسم تشییع و تدفین زنده‌یاد حمید سبزواری صورت نگرفته اما محسن ممتحنی فرزند وی از برپایی قطعی این مراسم در شهر سبزوار خبر داده است.

هرچند خانه قدیمی این شاعر انقلابی یکی از گزینه‌ها برای خاکسپاری است ولی مسئولان شهر سبزوار در آرامستان عمومی این شهر مکانی ویژه برای وی درنظر گرفته‌اند.

حمید سبزواری، زاده ۱۳۰۴ در سبزوار است. پدرش، «عبدالوهاب»، پیشه‌ور ساده‌ای بود که قریحه شعری داشت. جدش، ملا محمدصادق ممتحنی، شاعری مردمی بود که «مجرم» تخلص می‌کرد. پدر و مادر حمید، شاید اولین استادان وی بودند. او جامع المقدمات را نزد میرزا حبیب جوینی خوانده‌بود. حاج آقا محمدعلی محمدی نیز از دیگر استادان وی بود. وی در نوجوانی شاهد فرهنگ‌ستیزی، خشونت و سرکوب احساسات مذهبی مردم توسط رضا شاه پهلوی بود. چهارده‌ساله بود که سرودن شعر را آغاز کرد. حمید جوان در آن سال‌ها به هر حزب و گروهی که فکر می‌کرد حامل حقیقت یا حامی محرومانند سری می‌زد، اما به‌سرعت درمی‌یافت که آن سراب‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند عطش عدالت‌خواهی و شوق استقلال‌جویی او را سیراب کنند، و سرخورده کنار می‌کشید.

حمید سبزواری در نتیجه کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ متواری و مخفی شد. لیکن بعداً خود را به شهربانی سبزوار معرفی کرد و چهار سال در وضعیت بلاتکلیفی و تعلیق گذاراند تا سرانجام تبرئه شد. از وی به عنوان شناسنامه زمانمند انقلاب یاد می‌شود زیرا کمتر حادثه یا رویداد منجر به انقلاب اسلامی است که انعکاس آن در شعر او نباشد.

زنده‌یاد سبزواری که در ابتدا به شغل معلمی مشغول بود، بعد از حوادث مرداد ۱۳۳۲ از آموزش و پرورش اخراج و سپس کارمند بانک بازرگانی (بانک تجارت پس از انقلاب) در تهران شد و سپس به شاعری روی آورد. وی صاحب مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات است و نخستین شاعری است که کتاب شعرش با عنوان «سرود سپیده» در سال ۱۳۶۹ کتاب سال شناخته شد.

سبزواری سراینده بسیاری ار شعر‌های انقلابی چون «خمینی ای امام»، «بانگ خاوران»، «خجسته باد پیروزی» و سروده «همپای جلودار» وی با صدای استاد حسام‌الدین سراج و دکلمه مرحوم فرج الله سلحشور اجرا شد.

تاکنون کتاب‌های «ی‍اد ی‍اران‌؛ م‍ن‍ظوم‍ه‌ای‌ در رث‍ای‌ س‍ردار ج‍ه‍ادگ‍ر ش‍ه‍ی‍د م‍ه‍ن‍دس‌ س‍ی‍د م‍ح‍م‍دت‍ق‍ی‌ رض‍وی‌»،«گ‍زی‍ده‌ ادب‍ی‍ات‌ م‍ع‍اص‍ر: م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر»، «ک‍اروان‌ س‍پ‍ی‍ده‌»، «س‍رودی‌ دی‍گ‍ر»،«سرود سپیده»، «سرود درد»، «دی‍وان‌ اش‍ع‍ار ح‍م‍ی‍د س‍ب‍زواری‌»، «تو عاشقانه سفر کن» و «به رنگ آمده دشمن اگر به جنگ نبرد» از سروده‌های وی منتشر شده‌اند.

همچنین، کتاب‌های «هنگامه تغزل‮‬»، «بازتاب حماسه کربلا در اشعار (نصرالله مردانی، حمید سبزواری، قیصر امین‌پور و مهرداد اوستا)‬»، «حال اهل درد»، «تجلی صور خیال در اشعار حمید سبزواری» و «از سبزوار تا سرزمین رویا» تاکنون در شرح سروده‌ها، شیوه شاعری و زندگی‌نامه این شاعر عرصه انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.