درگذشت استاد احمد ابراهیمی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۲ احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی در ۴ تیرماه ۱۳۹۲  در سن ۸۷ سالگی در تهران درگذشت. انجمن آثارومفاخر فرهنگی درگذشت این استاد فرهیخته را تسلیت عرض می نماید. برگی از زندگی احمد ابراهیمی  احمد ابراهیمی ردیف‌دان و مدرس آواز و خواننده پیشکسوت موسیقی ایران در سال ۱۳۰۵ […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۲

ahmadebrahimi

احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی در ۴ تیرماه ۱۳۹۲  در سن ۸۷ سالگی در تهران درگذشت.

انجمن آثارومفاخر فرهنگی درگذشت این استاد فرهیخته را تسلیت عرض می نماید.

برگی از زندگی احمد ابراهیمی

 احمد ابراهیمی ردیف‌دان و مدرس آواز و خواننده پیشکسوت موسیقی ایران در سال ۱۳۰۵ در اورامانات کردستان متولد شد.اکثر اعضای خانواده او دستی در موسیقی داشتند و همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود.

 ابراهیمی بیش از دوازده سال نداشت که به تهران نقل مکان کرد.در سال ۱۳۲۷ با توجه به صدای خوشی که داشت با استادان بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر همگی این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند شد.

 

پس از پنج سال که تحت تعلیم آنان قرار گرفت اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مردم روبرو ‌شد

ابراهیمی پس از یک سال اجرای برنامه‌های مختلف موسیقی در رادیو، به سال ۱۳۳۳ به ارکستر مرتضی‌خان محجوبی، استاد پیانو که با همکاری محمد میرنقیبی اداره می‌شد، راه می‌یابد و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز می‌شود. همکاری او تا سال ۱۳۳۵ با این ارکستر ادامه داشت.از سال ۱۳۴۲ تا اواخر سال ۱۳۵۴ به سمت رئیس دفتر اداره کل فعالیت‌های هنری و از سال ۱۳۵۴ تا اواخرسال ۱۳۵۸ به سمت مدیر امور اداری سازمان ملی فولکلور”ایران منصوب و مشغول کار می‌شود و ضمناً به برنامه‌های هنری خودش ادامه می‌دهد.احمد ابراهیمی در فروردین ماه ۱۳۵۹ پس از سالها کار هنری و مدیریت هنری با تقاضای خودش باز نشسته شد.بعد از انقلاب عمده وقت ابراهیمی به آموزش ردیف‌های آوازی به شاگردان و علاقه‌مندان موسیقی‌ آوازی صرف شد.