درس گفتار «خاقانی، متواضع یا مغرور»

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۴ سومین نشست از مجموعه‌ درس‌‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی چهارشنبه شانزدهم دی‌ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰با عنوان «خاقانی، متواضع یا مغرور» با سخنرانی دکتر محمدرضا ترکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و خاقانی‌پژوه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. یکی از جنبه‌‌های شخصیت خاقانی که در روزگار ما سخت […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۴

darsgoftar-khaghaniسومین نشست از مجموعه‌ درس‌‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی چهارشنبه شانزدهم دی‌ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰با عنوان «خاقانی، متواضع یا مغرور» با سخنرانی دکتر محمدرضا ترکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و خاقانی‌پژوه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

یکی از جنبه‌‌های شخصیت خاقانی که در روزگار ما سخت مورد توجه قرار گرفته، خودستایی‌های اوست. برخی از محققان روزگار ما با تاکید بر این جنبه‌ از شعر خاقانی، او را خودشیفته و دچار عقده‌ی روانی دانسته‌اند. اما اگر بیشتر و عمیق‌تر با شعر و شخصیت خاقانی آشنا باشیم درمی‌یابیم که نماد‌های تواضع در سروده‌های او کم نیست و او در موارد متعددی خاکساری را به نهایت رسانده است. پرسشی که در این درس‌گفتار بررسی می‌شود این است که خاقانی واقعی کدام است؟ خاقانی خودستا و خودشیفته یا خاقانی متواضع و خاکسار؟

دکتر ترکی در این درس‌گفتار تلاش می‌کند تا از منظری تازه به این پرسش پاسخ دهد. علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این درس‌گفتارها به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم مراجعه کنند.