درباره مرحوم محمد شاه آبادی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۰ برگی از زندگی محمد شاه آبادی محمد شاه آبادی ، فرزند آیت الله حاج شیخ محمدعلی شاه آبادی ، استاد عرفان امام خمینی، در سال ۱۳۰۵ در تهران در خانواده ای اهل فضیلت و دانش متولد شد. چون خانواده‌اش به قم مهاجرت کردند، وی نیز به همراه خانواده […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۰

shahabadi

برگی از زندگی محمد شاه آبادی

محمد شاه آبادی ، فرزند آیت الله حاج شیخ محمدعلی شاه آبادی ، استاد عرفان امام خمینی، در سال ۱۳۰۵ در تهران در خانواده ای اهل فضیلت و دانش متولد شد. چون خانواده‌اش به قم مهاجرت کردند، وی نیز به همراه خانواده به قم رفت و نزدیک به هفت سال در آنجا ماند. طی این سالها پدر ایشان مشغول تدریس در حوزه علمیه قم بودند و به تعیلم و تربیت شاگردانی چون امام خمینی (ره) پرداختند.

حاج شیخ محمد در حدود سال ۱۳۲۰هـ.ش بعد از گذراندن دوره مقدماتی و دبیرستان وارد حوزه علمیه شد و محضر پدر و دیگر اساتید بزرگ حوزه علمیه را درک کرد. بعد از درگذشت پدر، به قم رفت و دروس خارج و فقه و اصول را نزد آیت عظام حاج آقا حسین بروجردی، حاج شیبخ محمدعلی اراکی ، سید محمدرضا گلپایگانی، شریعمتداری، محقق داماد و امام خمینی(ره ) بهره برد و در اثنای تعلم به تعلیم و تدریس مشغول شد. این استاد برجسته پس از سالها تدریس و تربیت شاگردان متعدد در تهران درگذشت و در ۱۸ دی ماه در حرم حضرت معصومه (ع ) به خاک سپرده شد. در ابتدای انقلاب کتاب «رشحات البحار» را با ترجمه شرح و پاورقی فارسی منتشر کرد. همچنین تعلیقاتی بر کتاب« اسفار» ملاصدرا ، «مصباح الانس» ، «مفاتیخ الغیب» ، «شفا» ابوعلی سینا، «مکاسب» شیخ مرتضی انصاری و «کفایه» آخوند خراسانی نوشت .