خاطرات و دیدگاه دکتر سید حسن شهرستانی درباره آیت الله سیّدرضی شیرازی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۳۹۵ در مراسم بزرگداشت حضرت آیت الله سیّدرضی شیرازی (دامت ایام برکاته الشریفه) که روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۵ در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار شد، خبرنگار سایت انجمن گفتگویی با دکتر سید حسن شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی انجام داد. دکتر شهرستانی در […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۳۹۵

IMG 2437

در مراسم بزرگداشت حضرت آیت الله سیّدرضی شیرازی (دامت ایام برکاته الشریفه) که روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۵ در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار شد، خبرنگار سایت انجمن گفتگویی با دکتر سید حسن شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی انجام داد. دکتر شهرستانی در این مصاحبه به بیان دیدگاه خود درباره این مرجع عالیقدر پرداخت.

متن آن چنین است:
من یکی دو نکته در مورد آیت‌الله آقا رضی شیرازی عرض می‌کنم به علت ارتباطاتی که از گذشته دور با خانواده ما خصوصاً رفاقت و صمیمیت شاید بیش از ۵۰ سال با مرحوم پدرم داشتند. خاطرم می‌آید از زمان نوجوانی و جوانی می‌دیدم که این سه سید بزرگوار یعنی مرحوم پدر من که معروف به آیت‌الله نجفی شهرستانی بودند، آیت‌الله سید علی هاشمی گلپایگانی، فرزند مرحوم حاج آقا جمال هاشمی گلپایگانی مرجع بزرگ و آیت‌الله آقا رضی شیرازی همواره با هم قرارهای سفرهایشان را چه به عتبات، چه به مشهد و چه به زیارت می‌گذاشتند. البته طبعاً پدر من حدود ۸ تا ۹ سال از آقای رضی شیرازی بزرگتر بودند و بعد آقای هاشمی گلپایگانی و آقای رضی. شاید آخرین سفری که مشترکاً با هم داشتند یک سفر به مشهد بود. من آن زمان در دانشگاه گیلان درس می‌دادم و در آنجا خانه‌ای را اجاره کرده بودم که این آقایان در تابستان سال ۵۲ به منزل من آمدند و بزرگان گیلان نیز پیش آنها آمدند و از آن جا به مشهد رفتند.

IMG 2445
ما خیلی اوقات حتی قبل از انقلاب در روضه‌ها و مجالس و برنامه‌ها آیت‌الله سیدرضی شیرازی را زیارت می‌کردیم یا خدمت ایشان در مسجد شفا می‌رفتیم. اتفاقاً عکس‌هایی را در منزل دیدم از بیت‌المقدس در سال ۳۸ یا ۳۹ که زمان حیات مرحوم آیت‌الله بروجردی بود و کنفرانسی اسلامی در اردن برگزار شده بود. آن موقع قدس هنوز در اردن بود یعنی این قسمت از قدس را رژیم اشغالگر اسرائیل تصرف نکرده بود و عکس‌هایی هست که مشترکاً این هیأت نمایندگی ایران به سرپرستی مرحوم پدرم آیت‌الله شهرستانی، استاد محمود شهابی، استاد معروف اصول، فقه و حقوق در دانشگاه تهران و آقای آیت‌الله سید رضی شیرازی بودند.

scan0001

scan0003

scan0004

scan0012

از عکس‌ها چنین پیداست که هیأت ایران خیلی مورد توجه قرار گرفته و ملک حسین، پادشاه اردن که آن زمان جوان بوده حضور داشته است. عکس‌هایی هم هست که به اتفاق به قدس رفته‌اند که همیشه پدرم می‌گفت برای من خیلی جالب بود که در مسجدالاقصی دو رکعت نماز خواندم که بعد دیگر از دست رفت و آنجا نمی‌شد رفت و در کمیسیون‌های مختلف که آنجا فعالیت می‌کردند. به هر حال آیت‌الله آقا سیدرضی شیرازی بخصوص از استوانه‌های فقه، اصول و حکمت در تهران هستند و تهران یکی از محورهای فعالیت‌های علمی، فکری و اجتماعی خود را مدیون حضور و اثر وجودی ایشان است. البته اوایل انقلاب هم یک سوء قصدی توسط القاعده و گروهک‌های منافقین به ایشان شد که الحمدالله به خیر گذشت. انشا‌ءالله ایشان همیشه سلامت، موفق و سربلند باشند.

IMG 2439IMG 2531-copyIMG 2611-copy