خاطرات آیت‌الله جلیلی از سال‌ها همنشینی با امام موسی صدر در یک کتاب

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر «من و آقا موسی؛ خاطرات آیت‌الله عبدالجلیل جلیلی» را به کوشش حمید قزوینی منتشر کرد. این کتاب دربردارنده خاطرات آیت‌الله جلیلی از سال‌ها دوستی و هم‌نشینی با امام موسی صدر است. «من و آقا موسی؛ خاطرات آیت‌الله عبدالجلیل جلیلی» کتابی است که […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

ketab-khaterat-ayatollah-jalili-emam-mosa-sadrموسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر «من و آقا موسی؛ خاطرات آیت‌الله عبدالجلیل جلیلی» را به کوشش حمید قزوینی منتشر کرد. این کتاب دربردارنده خاطرات آیت‌الله جلیلی از سال‌ها دوستی و هم‌نشینی با امام موسی صدر است.

«من و آقا موسی؛ خاطرات آیت‌الله عبدالجلیل جلیلی» کتابی است که به تازگی از سوی موسسه  فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر شده است. این کتاب از مجموعه «تاریخ شفاهی» موسسه منتشر شده است. حمید قزوینی در این کتاب به مصاحبه آیت‌الله جلیلی دوست نزدیک امام موسی صدر پرداخته است.

جلیلی در بخشی از خاطرات خود درباره آشنایی‌اش با امام موسی صدر نوشته است: «از سال یک هزار و سیصد و بیست و پنج که برای ادامه تحصیل به قم رفتم، کم‌کم به کوچه حرم، که خانه آیت‌الله صدر آنجا بود آمد و شد، پیدا کردم و معاشرت ما، با آقای موسی، از همان جا شروع شد. درس که می‌رفتیم، ایشان هم می‌آمدند. کم‌کم خیلی نزدیک و دوست شدیم. دانشکده حقوق و حوزه نجف را نیز باهم رفتیم. خلاصه از ابتدای ورود به قم مرید آقا موسی شدم. من و آقا موسی مثل دو برادر صمیمی باهم زندگی کردیم؛ شب‌ها و روزها باهم بودیم و باهم مسافرت می‌رفتیم.»

حمید قزوینی که کار تدوین این اثر را بر عهده داشته است، در مقدمه خود بر این کتاب نوشته است: «متن حاضر برگرفته از حدود شش ساعت مصاحبه در دو نشست جداگانه در تاریخ دو مهرماه ۱۳۸۹ و چهارم آذرماه ۱۳۸۹ است که تلاش شده پس از حذف مطالب تکراری و جابجایی برخی بخش‌ها، از یک روند مشخص و تا حدودی سیر موضوعی برخوردار شود تا پرسش‌های متفاوت و فاقد نظم تاریخی که بعضاً اجتناب‌ناپذیر  هم نبوده موجب خستگی خواننده نشود. حوصله آیت‌الله جلیلی در ۵۶ سالگی تحسین‌برانگیز است. او به عکس آنچه در این سن و سال انتظار می‌رود، نه تنها از خستگی و کم‌حوصلگی سخنی به میان نیاورد که در پاسخ‌ها نیز هیچ‌گونه محافظه‌کاری به خرج نداد.»

در این کتاب علاوه بر انتشار خاطرات آیت‌الله جلیلی، اسنادی از نامه‌های امام موسی صدر و آیت‌الله جلیلی و نامه‌های محرمانه  سازمان‌های حفاظتی نیز منتشر شده است.
«من و آقا موسی؛ خاطرات آیت‌الله عبدالجلیل جلیلی» در ۱۶۶ صفحه، شمارگان ۷۰۰ نسخه، به بهای ۸ هزار تومان از سوی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر شده است.