حضور نماینده انجمن درمراسم یادبود مرحوم استاد سیدمحمد دبیرسیاقی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۷ مراسم یادبود مرحوم استاد سید محمد دبیر سیاقی، پژوهشگر، نویسنده، شاعرو مدرس برجسته ادبیات فارسی با حضور استادان، پژوهشگران و خانواده آن مرحوم روز شنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۷در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. سیدمحمّد دبیرسیاقی (زاده ۴ اسفند ۱۲۹۸ خورشیدی در قزوین) پژوهشگر، نویسنده، شاعر، […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۷

photo 2018 10 21 14 38 33

مراسم یادبود مرحوم استاد سید محمد دبیر سیاقی، پژوهشگر، نویسنده، شاعرو مدرس برجسته ادبیات فارسی با حضور استادان، پژوهشگران و خانواده آن مرحوم روز شنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۷در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

سیدمحمّد دبیرسیاقی (زاده ۴ اسفند ۱۲۹۸ خورشیدی در قزوین) پژوهشگر، نویسنده، شاعر، مدرس ادبیات فارسی و مصحح متون کهن پارسی و از شاگردان دهخدا بود. او در سال‌های ۱۳۲۶ تا ۱۳۳۴ در گردآوری لغت‌نامه دهخدا با علی‌اکبر دهخدا همکاری داشت و از نخستین دستیاران دهخدا بود؛ مدت ۹ سال با علامه علی‌اکبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف «ظ»، «ض»، «ل» و «پ» و ۱۱ سال با دکتر محمد معین در «لغت‌نامه دهخدا» و در انجمن ایران‌شناسی همکاری داشت. پس از پایان تالیف لغت‌نامه دهخدا، بنا به وصیت علامه دهخدا در کنار دکتر معین و دکتر سیدجعفر شهیدی به بررسی و تالیف لغت‌نامه پرداخت. دهخدا  از  او  به عنوان یک جوان کوشا در زمینه تنظیم لغت‌نامه یاد کرده است. دبیرسیاقی نزدیک به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرده‌ است، که از میان آن‌ها می‌توان به «شاهنامه فردوسی»، «دیوان منوچهری»، «نزههالقلوب»،  «فرهنگ سُروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه»  و «تصحیح لغت فرس اسدی طوسی» اشاره کرد.
در این مراسم استادانی چون علی اشرف فتحی، میرهاشم محدث، فرهاد طاهری، محمدعلی حضرتی، غلامرضا امیرخانی، آویشن دبیرسیاقی و مازیاری دبیر سیاقی هرکدام از دیدگاه خود درباره شخصیت علمی این ادیب و پژوهشگر فقید به ایراد سخن پرداختند. همچنین در این مراسم سهیلاسادات تیموریان، مدیر روابط عمومی انجمن به عنوان نماینده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اهدای تاج گل انجمن به خانواده مرحوم دبیرسیاقی از مقام علمی این استاد تازه درگذشته تقدیر به عمل آورد. در پایان این برنامه مازیار دبیرسیاقی، فرزند مرحوم استاد سید محمد دبیر سیاقی از برگزار کنندگان این برنامه و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای برگزاری مراسم یادبود این ادیب و پژوهشگر برجسته کشور تقدیر و تشکر کرد.

photo ۲۰۱۸ ۱۰ ۲۱ ۱۳ ۴۴ ۵۴