حضور انجمن آثار در بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۱ بیست و ششمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان از ۱۷ تا ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۱ در اصفهان با حضور و مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ۲۰ نهاد و سازمان دیگر برگزار می شود. نشست هماهنگی و هم اندیشی بخش جلوه‌گاه امید که یکی از بخش‌های […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۱

jashnvarekodak26بیست و ششمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان از ۱۷ تا ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۱ در اصفهان با حضور و مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ۲۰ نهاد و سازمان دیگر برگزار می شود.

نشست هماهنگی و هم اندیشی بخش جلوه‌گاه امید که یکی از بخش‌های مهم جشنواره است، امسال با وجود محدودیت های اقتصادی با حضور سید احمد میرعلایی، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر بیست و ششمین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان، جعفر گودرزی؛ مدیر اجرایی جشنواره، سید علی الفت؛ مدیر بخش جلوه گاه امید، نورالدین موسی، نماینده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و داوران سازمان ها و نهادهای مختلف برپا و به تقویت سینمای کودک منجر شد.

این جشنواره یکی از مهم ترین جشنواره های کشور است. شاید جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم ترین رویداد سینمایی در داخل کشور حرف اول را بزند اما به جهت ابعاد بین المللی، همواره موضوع کودک مورد توجه است به ویژه جشنواره فیلم کودک جایگاه شاخصی در بین مخاطبان جهانی دارد.

دبیر بیست و ششمین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان گفت: در وضعیت فعلی جامعه، بحث اخلاق در سینما بسیار مهم است و در فیلم های کودک می توان با رویکردی ویژه و توام با ظرافت به اخلاقیات توجه کرد با این رویکرد، جشنواره فیلم کودک و نوجوان یکی از فرهنگی ترین رویدادهای کشور است.

سید احمد میرعلایی؛ مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ابتدای این نشست گفت: ما همواره از برکات میلاد امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) در دهه کرامت بهره های فراوانی می بریم با توجه به نزدیک شدن این دهه امیدوارم بتوانیم از برکات این بزرگواران در جشنواره فیلم کودک نیز بهره گیریم.

وی با اشاره به زمان اندکی که تا برگزاری بیست و ششمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان باقی مانده، افزود: مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: تلاش کردیم تا جشنواره را برای افزایش شادی و نشاط کودکان و مشارکت بیشتر مخاطبان این رده سنی توسعه دهیم و به همین دلیل در سال گذشته با اعزام کاروان های فرهنگی به مناطق مرزی برای ایجاد نشاط عمومی شاهد نتایج خوبی در این زمینه بودیم.

وی ادامه داد: این فعالیت ها نتایج مثبتی به همراه داشت که یکی از آن ها علاقمندی یونیسف برای حضور در جشنواره کودک است که نشان از تاثیرگذاری برنامه های مختلف این رویداد دارد.

وی درباره جنبه های کیفی و کمی جشنواره بیست و ششم فیلم کودک گفت: در بخش های مختلف جشنواره شاهد پیشرفت های خوبی بوده ایم که از این میان می توان به حضور ۲۸۷ فیلمنامه و طرح کودک برای حضور در بخش مسابقه فیلمنامه نویسی اشاره کرد که در طول دو ماه به دبیرخانه جشنواره رسید. اگر از میان این تعداد فیلمنامه، حتی سه طرح عالی هم وجود داشته باشد با توجه به کمبود فیلمنامه های مناسب در حوزه کودک اتفاق خوبی است.

دبیر جشنواره فیلم کودک با تاکید بر حضور سازمان ها در رونق جشنواره، خاطرنشان کرد: امیدوارم در داوری سازمان ها و نهادها به موضوع تربیت و اخلاق توجه ویژه ای شود.

وی با درخواست از سازمان ها و نهادها برای حمایت از فیلم های جشنواره فیلم کودک در زمان اکران اظهار کرد: باید حمایت از فیلم های این حوزه را به زمان برگزاری جشنواره فیلم کودک محدود کرد و باید در اکران به سینمای این حوزه کمک کرد.

جعفر گودرزی جشنواره کودک را جشنواره ای برای ایجاد شور و نشاط بیشتر در کودکان دانست و افزود: در همین راستا «کودک بانشاط، نوجوان آگاه و خانواده پایدار» به عنوان شعار جشنواره امسال انتخاب شده تا اتفاق خوبی برای سینمای کودک رقم زند. حضور دو میلیون کودک و برگزاری همزمان جشنواره در ۱۱ استان، می‌تواند به تحقق این پیام کمک کند.

وی همچنین گفت: علی‌رغم زمان محدود سعی داریم به نحو شایسته این جشنواره را برگزار کنیم‌. امسال هم مانند سال گذشته تلاش می‌کنیم برای رسانه‌های جمعی یک سالن که احتمالا سالن مجموعه فرشچیان خواهد بود، در نظر بگیریم که علاوه بر نمایش فیلم و برگزاری نشست‌های تخصصی در این سالن‌‌، بخش‌های جنبی جشنواره هم در این سالن برگزار شود.

مدیر اجرایی جشنواره کودک و نوجوان اصفهان درباره اعلام مقررات جشنواره و مهلت ارسال آثار توضیح داد: «مقررات این دوره از جشنواره ظرف یک یا دو روز آتی اعلام خواهد شد و آخرین مهلت ارسال آثار برای حضور در این دوره از جشنواره ۲۰ شهریورماه خواهد بود.

وی با ابراز امیدواری از برگزاری هرچه بهتر این دوره از جشنواره کودک خاطر نشان کرد: «امیدوارم با برگزاری جشنواره کودک و نوجوان بتوانیم لبخندی هرچند کوچک به فرزندان این مرز و بوم هدیه کنیم. سال گذشته با گسترش کمی و کیفی جشنواره طیف گسترده‌ای از کودکان کشور را بر سر این سفره رنگین نشاندیم و توانستیم لحظات و شرایط خوبی برای سینمای کودک و نوجوان به وجود بیاوریم. امسال هم تلاش می‌کنیم تا همه کودکان ایرانی در اقصی نقاط کشور را و حتی در سطح جهان را در حد بضاعت خودمان در این رویداد شرکت دهیم و پیام و اهداف جشنواره نجیب و شریف و انسانی کودک را به دیگر کودکان و مخاطبان سراسر جهان منتقل کنیم. 

مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم کودک در پایان به جایگاه جشنواره کودک و نوجوان اشاره و عنوان کرد: «جشنواره پلی است برای تفاهم و دوستی‌های کودکان و بزرگسالان جهان، رسیدن به جهانی توام با آرامش و امنیت و جهانی که بتواند کودکانش را بهتر ببیند و آن‌ها را دستاویز زیاده‌‌خواهی‌ها و جنایات بشری نکند که این خواست تمام انسان‌های آزاده است‌. برای نیل به این خواست و دغدغه جهانی ابزارهایی نیاز است که جشنواره فیلم کودک یکی از این ابزارهاست. امیدواریم که بتوانیم این بار سنگین مسئولیت را به دوش بکشیم و در پیشگاه خداوند و کودکان و نوجوان پاک سرشت این سرزمین سربلند باشیم و جشنواره امسال فراتر و پربارتر از دوره قبل باشد و عمل کند.