جلال خالقی مطلق میهمان کتابفروشی آینده

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ علی دهباشی، سردبیر مجله بخارا، از برگزاری مراسم دیدار و گفت‌وگو با جلال خالقی مطلق، پژوهشگر حوزه ادبیات فارسی در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین در کتابفروشی آینده خبر داد. علی دهباشی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره برگزاری دومین مراسم دیدار و گفت‌وگو با پژوهشگران حوزه […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۵

jalal-khaleghi-motlaghعلی دهباشی، سردبیر مجله بخارا، از برگزاری مراسم دیدار و گفت‌وگو با جلال خالقی مطلق، پژوهشگر حوزه ادبیات فارسی در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین در کتابفروشی آینده خبر داد.

علی دهباشی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره برگزاری دومین مراسم دیدار و گفت‌وگو با پژوهشگران حوزه در ادبیات در سال ۹۵ در کتابفروشی آینده، عنوان کرد: این افتخار را داریم که در پنجشنبه پیش رو (۲۶ فروردین) از ساعت ۹ تا ۱۱و ۳۰ دقیقه در کتابفروشی آینده میزبان دکتر جلال خالقی مطلق باشیم تا امکان دیدار و گفت‌گوی علاقه‌مندان با این پژوهشگر حوزه ادبیات فارسی را فراهم آوریم.

سردبیر مجله بخارا و بانی برگزاری این سلسله مراسم‌ افزود: در این دیدار، دکتر خالقی به وضعیت تصحیح متن در ایران، تصحیح جدید شاهنامه، چاپ‌های پیشین شاهنامه، دستنویس‌های نویافته شاهنامه، تلفظ کلمات در زمان فردوسی، گونهٔ معیار زبان در زمان فردوسی و عناصر زبان محلی در دستنویس‌های شاهنامه نیز خواهد پرداخت.

دکتر جلال خالقی مطلق متولد بیستم شهریور ۱۳۱۶ در تهران است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران و در دبیرستان مروی گذراند. در سال ۱۳۴۹ از دانشگاه کلن (آلمان) در رشته‌های شرق‌شناسی، مردم‌شناسی و تاریخ قدیم موفق به اخذ درجه دکتری شد. و از سال ۱۳۵۰ در بخش ایرانشناسی دانشگاه هامبورگ به تدریس زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ ایران پرداخت. دکتر خالقی علاوه بر تدریس و نگارش صدها مقاله، در کنگره‌ها و سمینارهای بسیاری شرکت و سخنرانی کرده است.

از دکتر خالقی دوازده کتاب منتشر شده است که دو مجلد آن مجموعه مقالات ایشان با عناوین «سخن‌های دیرینه» و «گُل رنج‌های کهن» است که به موضوع فردوسی و شاهنامه می‌پردازد. همچنین دو کتاب «حماسه» (پدیده‌شناسی تطبیقی شعر پهلوانی) و «ایرانی‌ات در کتاب بزم فرزانگان» از ایشان در پایان سال ۱۳۸۶ منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند پنجشنبه ۲۶ فروردین از ساعت ۹ به کتابفروشی آینده واقع در خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲ مراجعه کنند.