جشن ۲۲ بهمن و تقدیر از دکتر نادره جلالی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ مراسم جشن ۲۲ بهمن و تقدیر از دکتر نادره جلالی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد. این مراسم با سخنرانی دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با حضور دکتر محمدرضا نصیری، قائم‌مقام و  دکتر توفیق سبحانی، معاون علمی و پژوهشی انجمن و […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۳

1-22bahmanمراسم جشن ۲۲ بهمن و تقدیر از دکتر نادره جلالی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با حضور دکتر محمدرضا نصیری، قائم‌مقام و  دکتر توفیق سبحانی، معاون علمی و پژوهشی انجمن و همکاران روز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه در تالار آینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن تبریک یوم‌الله ۲۲ بهمن گفت: این ایام، ایام دهه مبارکه فجر است. از آغاز انقلاب تاکنون ۳۶ سال می‌گذرد. من از جمله کسانی هستم که هم زمان پیش از انقلاب و هم بعد از آن شاغل بوده‌ام . در قبل از انقلاب سمت‌هایی همچون معاون دانشکده، رئیس دانشکده دماوند و  مدیرعامل بنیاد دایره‌‎المعارف اسلامی که ریاست عالیه آن با مقام معظم رهبری است، به عهده داشتم. بنابراین من کاملاً می‌توانم اوضاع مملکت را مقایسه کنم. در پیش از انقلاب، شخص اول مملکت در برابر بیگانگان اظهار کوچکی می‌کرد و این چیزی پنهان نبود و می‌گفت: «آنها هر چه می‌خواستند من انجام دادم، چرا من را برداشتند.»
دکتر محقق در ادامه افزود: اگر این صحبت را شما مقایسه کنید با آن شجاعت و شهامتی که مقام معظم رهبری در سخنان خود در برابر بیگانگان دارند، می‌بینید که فرق بسیاری دارد. گذشته از این به طور کلی نظام اسلامی بنایش بر علم و دانش است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: اولین کلمه‌ای که در قرآن آمده است « اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ»» است.«اقرا» به معنی بخوان.
2-22bahmanعضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: از ممیزاتش این است که عالم مزیت بر جاهل دارد و اعلم مزیت بر عالم . آیه شریفه قرآن است که می گوید: « هَلْ یسْتَوی الذینَ یعْلَمُونَ والذینَ لَا یعْلَمُونَ »
و فردوسی همین را ترجمه کرد،ولیکن از آموختن چاره نیست،که گوید دانا و نادان یکی است؟
دکتر محقق ضمن قدردانی از زحمات کارکنان انجمن گفت: تمام افرادی که در این مکان کار می‌کنند در توفیقاتی که نصیب انجمن می‌شود سهیم هستند و ما همه خدمتگزار این انجمن هستیم و بارها تذکر داده‌ام که این مکان یک اداره نیست بلکه یک مرکز علمی است و سند این گفته آن است که نتایج و تولیدات آن، تولیدات علمی است. بزرگداشت‌هایی که در این مکان گرفته می‌شود، بزرگداشت نامه‌ها، مجلات و کتاب‌هایی که منتشر می‌شود محصولات علمی این‌جا است، و از این جهت است که کسانی که در این‌جا کار می‌کنند خدمت علمی انجام می‌دهند و این اجر معنوی و ثمره علمی به همراه دارد و تا ابد باقی است.
وی گفت: سال‌های سال اگر ما نباشیم، تمام آثاری که در انجمن منتشر شده باقی خواهد بود و این بایستی سبب افتخار و غرور کسانی باشد که در چنین مرکزی فعالیت می‌کنند. 3-22bahmanرئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ادامه داد: کارها در این انجمن به نوع خاصی صورت می‌پذیرد و این به دلیل آن است که هدف، هدف خاصی و علمی است. مگر چند مرکز در تهران مانند این مرکز وجود دارد که هر ماه بزرگداشت بگیرد و این مقدار جمعیت از راه دور و نزدیک و از هر نوع فرهنگ و طبقه‌ای بیایند؟ این در تهران منحصر به فرد است.
دکتر محقق افزود: از زمانی که ما به این‌جا آمدیم به علم احترام گذاشتیم و همواره مشوق کسانی بودیم که به دنبال علم بودند و کسانی را که علاقه و محبتشان را نسبت به علم و دانش نشان دادند احترام کردیم، زیرا اینجا مرکز علم و دانش است.
4-22bahmanدکتر محقق در تجلیل از دکتر نادره جلالی، مدیر روابط عمومی انجمن که چندی پیش به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شده بود گفت: بسیار خوشحال شدیم که یکی از همکاران ما، خانم دکتر نادره جلالی با کوشش‌های خودشان و سرزدن به کتابخانه‌های متعدد و مسافرت‌های خارجی از جمله هند و کتابخانه‌های آنجا موفق شدند در همین ایامی که در انجمن بودند، دکتری خود را بگیرند و باز هم خوشحال بودیم که ایشان فرد پر محصولی بودند و مقالاتی نوشتند که در مجلات علمی و پژوهشی مختلف چاپ شده است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: ما به رسم یادبود جایزه‌ای را به خانم دکتر نادره جلالی به عنوان پژوهشگر برتر اعطا می‌کنیم و خوشحال هستیم که این مجلس مصادف شده است با دهه فجر که دهه‌ای است یادآور انقلاب اسلامی و علوم و فرهنگ اسلامی؛ و فعالیت‌های ما نیز در همین زمینه است و از بزرگانی تجلیل می‌کنیم که آنها نیز کسانی هستند که به نحوی با علوم اسلامی مرتبط هستند و آثاری را در این زمینه منتشر کردند.
5-22bahmanدر پایان این مراسم دکتر محمدرضا نصیری قائم مقام انجمن لوح تقدیر و سپاس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را به دکتر جلالی اهدا کرد.

6-22bahman