تقدیر از دکتر مهدی محقق در همایش روز ملی بزرگداشت فردوسی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ از دکتر مهدی محقق، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در همایش روز ملی بزرگداشت فردوسی تقدیر شد. در آیین اختتامیه همایش روز ملی بزرگداشت فردوسی که در روز ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در مشهد برگزار شد، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان، […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

taghdirazdrmohaghegh-bozorgdashtferdosiاز دکتر مهدی محقق، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در همایش روز ملی بزرگداشت فردوسی تقدیر شد.

در آیین اختتامیه همایش روز ملی بزرگداشت فردوسی که در روز ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در مشهد برگزار شد، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ دکتر یاحقی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و جمعی از استادان دانشگاه فردوسی مشهد و تهران در مشهد برگزار شد، حضور داشتند.

در این آیین دکتر مهدی محقق پیرامون فردوسی به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر مهدی محقق گفت: انسانیت، شرافت و مناعت طبع و راستی و درستی در شاهنامه فردوسی موج می‌زند و این اثر سرشار از درسهای حکمت آموز برای جامعه است.
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه اظهار داشت : فردوسی به رغم تاثیر‌گذاری بسیار در دفاع از فرهنگ و ادب پارسی ولی هم در زمان حیات خود و هم بعد از آن مظلوم بوده و به وی جفا شده است و کوته نظرانی که نمی‌توانستند ابعاد شخصیتی و منش این شاعر را درک کنند همواره در طول تاریخ اتهامات ناروایی را به او نسبت دادند.
در این مراسم از دکتر مهدی محقق، دکتر احمدسمیعی گیلانی و دکتر قطب‌الدین صادقی نویسنده کارگردان تئاتر و بازیگر سینما، به عنوان فعالان عرصه فرهنگ و ادب توسط وزیر ارشاد، استاندار خراسان رضوی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تجلیل به عمل آمد.
همچنین از آخرین اثر شهرام ناظری با عنوان درفش کاویانی، ‌کتاب مجموعه مقالات همایش بزرگداشت فردوسی و ‌مجموعه سه جلدی هفت ‌خوان رستم که توسط مؤسسه فرهنگی هنری خراسان منتشرگردیده رونمایی شد.