تجلیل از مقام علمی پرویز اذکایی و علیرضا ذکاوتی قراگزلو

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ در مراسم نکوداشت مفاخر فرهنگی استان همدان از مقام علمی پرویز اذکایی و علیرضا ذکاوتی قراگزلو تجلیل خواهد شد. این مراسم روز ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۱۶:۳۰ در سالن اجتماعات مجمتع فرهنگی و هنری بوعلی سینا در همدان برگزار می‌شود. آشنایی با خدمات علمی استاد پرویز اذکایی پرویز […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

bozorgdasht-azkaei-zekavati

در مراسم نکوداشت مفاخر فرهنگی استان همدان از مقام علمی پرویز اذکایی و علیرضا ذکاوتی قراگزلو تجلیل خواهد شد.

این مراسم روز ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۱۶:۳۰ در سالن اجتماعات مجمتع فرهنگی و هنری بوعلی سینا در همدان برگزار می‌شود.

آشنایی با خدمات علمی استاد پرویز اذکایی
پرویز اذکایی (سپیتمان) به سال ۱۳۱۸ در همدان زاده شد، تحصیلات خود را در آن شهر و تهران و سپس در دانشگاه منچستر (انگلستان) طیّ کرد، مطالعات وی به طور عمده در تاریخ و فلسفه می‌باشد. در رشته‌های کتابشناسی و رجال‌شناسی و تاریخ علم نیز دارای تألیفات است. بیش از ۴۰۰ عنوان اثر از وی طبع و نشر شده، که عبارت از ۴۰ کتاب و ۷۰ رسالهٔ علمی، و مابقی گفتارهای بلند و کوتاه در دایره‌المعارف‌ها و نشریات معتبر است.
زندگی نامهٔ بیرونی (ترجمه)، کارنامهٔ بیرونی (تألیف)،  فرمانروایان گمنام (تاریخ)، رسالهٔ قبه‌الارض ایرانی (هیئت و نجوم)، رسالهٔ زروانی (مذاهب)، مفاتیح الاسرار (تفسیر شهرستانی)، تاریخ نگاران ایران (جلد اول)، ابوریحان بیرونی (آراء و افکار)و خاندان شاهیهٔ خوارزم (رساله) برخی از آثار استاد پرویز اذکایی است.

آشنایی با خدمات علمی استاد علیرضا ذکاوتی قراگزلو
علیرضا ذکاوتی قراگزلو زاده ۱۳۲۲ در همدان) نویسنده و پژوهشگر ایرانی است.
علیرضا ذکاوتی قراگوزلو از پژوهشگران و نویسندگان معاصر است که در سه دهه گذشته آثار متعددی از او در زمینه ادبیات فارسی و عرفان اسلامی منتشر شده است. وی در دو دهه پس از انقلاب اسلامی ایران نقدهای بسیاری بر آثار کلاسیک ایران نوشته، تحقیق و ترجمه کرده است و در هر دو رشتهٔ ادبیات ابداعی و ادبیات تحقیقی و نیز ترجمه از عربی به فارسی آثار متعددی پدید آورده‌است . از جمله کتابهایی چون عرفانیات، عمر خیام و ترجمه تمدن اسلامی در قرن چهارم و پنجم از آثار اوست. وی جزء هیئت مؤلفین دائرهالمعارف تشیع بوده و با بنیاد دائرهالمعارف اسلامی و دانشنامه جهان اسلام همکاری مداوم دارد. از وی مقاله‌های بسیار زیادی در حوزه فرهنگ و فلسفه و دین باقی‌ مانده ‌است.
دو اثر ترجمه تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری، تألیف آدام متز در سال ۱۳۶۳ و ترجمه کتاب نظام اداری مسلمانان در صدر اسلام در سال ۱۳۸۵ که کتاب سال شناخته و حائز دریافت جایزه شد، نمونه‌ای از کارهای پژوهشی ماندگار وی به حساب می‌آید.
۳۰ کتاب تألیفی از جمله تشیع و تصوف، العصر الجاهلی (تاریخ ادبی عرب)، آیین رهروی (بازنویسی فرائدالسلوک)، بدیع‌الزمان همدانی و مقامات نویسی، ترجمه تلبیس ابلیس بن جوزی، تحریر و تلخیص محبوب القلوب فراهی، جنبش نقطویه، عرفیانیات، ابحاث عشره (تصحیح)، سیر تاریخی نقد ملاصدرا، قرآنیات، بازشناسی و نقد تصوف و … در کارنامه علمی و ادبی او ثبت شده است.