بزرگداشت زادروز ابوریحان بیرونی و انتشار هفت عنوان کتاب

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۴ پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با انتشار هفت جلد کتاب برنامه‌های ویژه‌ای در زادروز ابوریحان بیرونی و روز مردم شناسی برگزار می‌کند. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن‌زاده، رییس پژوهشکده مردم شناسی گفت: پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سیزدهم شهریور ماه […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۴

bozorgdast-aboreihan-bironiپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با انتشار هفت جلد کتاب برنامه‌های ویژه‌ای در زادروز ابوریحان بیرونی و روز مردم شناسی برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن‌زاده، رییس پژوهشکده مردم شناسی گفت: پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سیزدهم شهریور ماه نمایشگاه بزرگداشت روز ابوریحان و مردم شناسی را برپا می‌کند.

وی با اشاره به انتشار هفت جلد کتاب به همین مناسبت از برگزاری نشست «پژوهشکده مردم شناسی میزبان پیشکسوتان مردم شناسی» و تجلیل از مردم شناسان برگزیده نیز خبرداد.
حسن‌زاده گفت: در این روز نشست بررسی جایگاه ابوریحان در مردم شناسی ایران و جهان با ارائه سخنرانی‌هایی برگزار می‌شود.

به گفته وی، پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دو سال گذشته نیز به مناسبت روز مردم شناسی، برنامه‌هایی را برگزار و از تنی چند از مردم شناسان کشور تجلیل کرده است.

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی در ۱۴ شهریور ۳۵۲ هجری درغزنین به دنیا آمد. او ریاضیدان و دانشمندی بزرگ، ستاره شناس، تقویم شناس، انسان شناس، هندشناس و تاریخ نگار بزرگ ایرانی در سده چهارم و پنجم هجری است.

ابوریحان را پدر علم انسان شناسی و هند شناسی و یکی از بزرگترین دانشمندان ایرانی می‌دانند. در بسیاری از کشورها نام بیرونی را بر دانشگاه ها، دانشکده هاو تالارکتابخانه ها نهاده و لقب «استاد جاوید» به او داده‌اند.

ایبنا